کسب و کار خانگی چیست؟

کسب و کار خانگی در حال حاضر در کشور ما مطمئن‌ترین و بهترین راه کسب درآمد است. موانعی که بر سر راه مشاغل و کسب و کارهای دیگر هستند مانند مجوزها، کاغذبازی‌های اداری، فقدان توجه و حمایت خانوادگی و عمومی، مالیات و بیمه باعث شده بسیاری از افراد تمایل داشته باشند در منزل کسب و کار شخصی خود را راه‌اندازی کنند و بدون دغدغه و حاشیه کسب درآمد کنند. جالب است بدانید بسیاری از افراد هم موفق بوده و درآمدهای چند ده میلیون تومانی در ماه دارند. همان‌طور که می‌دانید تنوع کسب و کارهای در خانه به دلیل حضور اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در زندگی ما به بیش از چهارصد نوع رسیده است. در این نوشتار تواناشو نکات و رازهایی درباره کسب و کارهای خانگی را برای شما برملا خواهم کرد. یک هدیه بی‌نظیر هم برای شروع کسب درآمد در منزل، پایان این نوشتار از من دریافت خواهید کرد.

تعریف کامل کسب و کار خانگی

یکی از اولین موارد جالبی که با آن روبرو شدم. ناآگاهی عمومی درباره تفاوت کسب و کارهای خانگی با مشاغل خانگی بود. مشاغل خانگی یعنی افراد برای یک کارفرما یک محصول را در خانه تولید و یا مونتاژ کنند. مسئولیت بازاریابی و فروش این کالا به عهده کارفرماست؛ اما کسب و کار در منزل یعنی مسئولیت و مدیریت همه‌چیز با خود فرد است. او یک محصول را تولید می‌کند، بازاریابی می‌کند و می‌فروشد. بین مشاغل خانگی و کسب و کار خانگی تفاوت قائل شویم.

آیا کسب و کارهای خانگی پول‌ساز هستند؟

همان‌طور که می‌دانید درگذشته مشاغل خانگی بیشتر توسط دهک پایین جامعه موردتوجه قرار می‌گرفت. عموم مردم فکر می‌کنند این شاخه کسب و کار ازنظر جایگاه اجتماعی و میزان درآمدهای ارزشمند در موقعیت پایینی است. همچنین نگرش عمومی بر این است، فعالان کسب و کار خانگی همه زن هستند. جالب است بدانید که بسیاری از فعالان حوزه کسب درآمد در خانه مردانی هستند که به کارشان عشق می‌ورزند. همچنین، من فراگیرانی در مجموعه تواناشو داشته و دارم که درآمدهای چند ده‌میلیونی از کسب و کار خود در منزل دارند. در حال حاضر کار در خانه به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار و ارزشمند پذیرفته‌شده است. جالب است بدانید بزرگ‌ترین تجارت اینترنتی جهان یعنی آمازون توسط جف بزوس در پارکینگ خانه‌اش راه‌اندازی شد.

مزیت‌های کسب و کار در منزل عامل استقبال از آن در ایران است

مزایای کسب و کار خانگی در حال حاضر به‌قدری زیاد و جذاب است که نمی‌توان به‌راحتی از کسب درآمد در خانه بگذریم. با کار در منزل بسیاری از معضلات و مسئله‌هایی که کسب و کارهای کوچک و متوسط دارند را شما ندارید. برای اینکه با جدیدترین مزیت‌های کار در خانه آشنا شوید. موارد زیر را به ترتیب مطالعه کنید.

مزایای کسب و کار خانگی در سال ۲۰۲۱:

 • حذف هزینه‌های سربار
 • بازاریابی کم‌هزینه
 • آزادی عمل در مدیریت کسب و کار
 • تغییر محصول یا کسب و کار با کمترین ضرر
 • همکاری اعضای خانواده در جهت پیشرفت کسب و کار
 • قابلیت تبدیل به کسب و کار خانوادگی

۱- حذف هزینه‌های سربار

کسب درآمد در منزل بسیاری از هزینه‌های تحمیلی را سرشکن یا حذف می‌کند. به‌طور نمونه حذف اجاره‌بها، حذف هزینه‌های جداگانه آب و برق و تلفن و گاز، حذف عوارض مشاغل، حذف بیمه و مالیات. باورکردنی نیست؟! این‌همه کاهش هزینه فقط در یک مزیت. کاهش این‌همه هزینه خود یک عامل ترغیب برای راه‌اندازی کسب و کار شخصی در منزل است.

۲- بازاریابی کم‌هزینه

یکی دیگر از مزایای کار در منزل، قابلیت استفاده از فرآیند بازاریابی کم‌هزینه است. در تمام صنایع و کسب و کارهای متوسط و کوچک فرآیند بازاریابی، گاهی بیش از تولید هزینه‌بردار است؛ اما کسب و کار خانگی از مدل بازاریابی USP استفاده می‌کند. بازاریابی USP یا همان بازاریابی فروش منحصربه‌فرد مزیت محصول با فرآیند محتوا رقم می‌خورد. در این نوع بازاریابی بجای ساخت تبلیغات برندینگ، از محتوا برای به نمایش گذاشتن مزیت‌های محصول استفاده می‌شود. هزینه‌های این مدل بازاریابی به خاطر وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بسیار پایین‌تر از روش‌های دیگر است.

۳- آزادی عمل در مدیریت کسب و کار خانگی

مدیریت زمان‌بندی کسب و کار، خلاقیت در تولید، بازاریابی و فروش، طراحی آزادانه فضای کسب و کار یکی از آن مزیت‌های دل‌چسب کار در منزل است. همان‌طور که می‌خواهید فضا را چیدمان می‌کنید. تجهیزات و وسایل کسب و کارتان را در تخته کار (pegboard) آویزان می‌کنید. اینجا دیگر نشانی از سلیقه مدیر و دیگران نیست. این‌گونه کار کردن لذت‌بخش‌تر هم می‌شود.

۴- تغییر محصول یا کسب و کار با کمترین ضرر

یکی از مزیت‌های راه‌اندازی کسب و کار خانگی این است که اگر محصول شما موردتوجه قرار نگرفت و یا اشکالات عمده‌ای داشت. امکان تغییر کسب و کار و یا تغییرات در محصول راحت‌تر است. شما در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانید این تغییرات را در مدیریت کسب و کارتان یا در نوع بازاریابی و شکل محصولتان ایجاد کنید.

۵- همکاری اعضای خانواده جهت پیشرفت کسب و کار

بسیار دیده‌ام که در زمان‌های خاصی مانند عید نوروز یا جشن‌ها و مناسبت‌های ملی و مذهبی، تقاضای محصول افزایش پیدا می‌کند. کسب و کارهای کوچک و متوسط در این موقعیت‌ها باید نیرو استخدام کنند. این یعنی هزینه اضافی؛ اما کسب و کارهای خانگی به‌راحتی می‌توانند با همکاری اعضای خانواده علاوه بر کاهش هزینه نیروی انسانی، میزان سود خود را افزایش دهند.

۶- قابلیت تبدیل به کسب و کار خانوادگی

کسب و کار خانگی یک مزیت منحصربه‌فرد دارد و آن تبدیل‌شدن به کسب و کار خانوادگی است. بسیاری از افراد موفق در مشاغل خانگی تمام اعضای خانواده را جذب کسب و کار خود کرده‌اند. نمونه این کار در بین فراگیران تواناشو نیز اتفاق افتاده است. کسب و کار لبخند شاپ با مدیریت شایسته صعودیان نمونه‌ای از این تبدیل‌شدن است. حالا علاوه بر اعضای خانواده، دوستان هم برای برند لبخندشاپ کار می‌کنند.

سرمایه موردنیاز برای راه‌اندازی کسب و کار خانگی

خوشبختانه برای راه‌اندازی یک کسب و کار در خانه به سرمایه نقدی زیادی نیاز ندارید. استفاده از منابع موجود مانند فضای منزل، آب، برق، تلفن و گاز بخش عمده‌ای از هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. همچنین در بعضی از کسب و کارها استفاده از لوازم و تجهیزات موجود در منزل کمک شایانی به رشد کسب و کارتان می‌کند. اگر نیاز به سرمایه نقدی هم داشتید توصیه می‌کنم از اقوام و خانواده قرض بگیرید و یا در صندوق‌های خانوادگی عضو شوید.

انواع کسب و کار خانگی

کسب و کارهای در منزل به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند

 • کسب و کارهای محصول محور
 • کسب و کارهای خدمات محور

کسب و کار خانگی محصول محور به کسب و کاری می‌گویند که نتیجه آن تولید یک کالای فیزیکی در منزل است و کسب و کار خدمت محور، کسب و کارهایی هستند که در منزل انجام خدماتی را به عهده می‌گیرند. برای مثال تولید غذاهای بیرون بر، زیورآلات دست‌ساز، عروسک بافی جز کسب و کارهای محصول محور هستند و منشی تلفنی، کارپرداز خانگی، تولید محتواهای آموزشی ازجمله کسب و کارهای خانگی خدمت محور هستند.

برای راه‌اندازی کسب و کار در منزل از کجا شروع کنیم؟

بسیاری از افراد فقط یک ایده دارند. مثلاً تولید اکسسواری سیسمونی نوزاد؛ اما مهارت رنگ‌آمیزی پلی‌استر را ندارند؛ و بسیاری از افراد هم هستند که فقط یک مهارت بلدند مثلاً آشپزی محلی؛ اما ایده‌ای برای کسب درآمد از این مهارت ندارند. قبل از هر اقدامی شما باید در یک کاری مهارت سطح بالایی داشته باشید. حالا اگر مهارت شما کم بود چه؟ همان‌طور که گفتم، یادگیری را در دستور کار خود بگذارید. در یک دوره آموزشی برای افزایش توانمندی و مهارت خود شرکت کنید. برای راه‌اندازی یک کار در منزل اهمیت ماهر بودن آن‌قدر مهم هست که من می‌گویم اولین رمز موفقیت شما در کسب و کار خانگی است.

عشق به کسب و کار در منزل

یک نکته بسیار مهم در فراگیری مهارت‌ها است که باید بدانید. اگر به مهارتی علاقه قلبی نداشته باشید و صرفاً برای کسب درآمد از آن به فراگرفتن آن بپردازید. صمیمانه بگویم اولین مشکل نه دومین مشکل نه سومین مشکل، آن کسب و کار در منزل را رها خواهید کرد. این عشق و علاقه است که شما را پای تمام مصائب، کمبودها و مشکلات نگه می‌دارد.

دانش کسب و کار

علاوه بر مهارت فنی، عشق و علاقه، مهارت‌های عمومی باید دانش کسب و کار داشته باشید. دانش کسب و کار شامل تمام مسائل مربوط به مدل کسب و کار، مدل درآمدی، خلق محصول منحصربه‌فرد، بازاریابی و تکنیک‌های فروش است. اگرچه این کلمات بسیار کلی‌گویی هستند؛ اما اگر می‌خواهید یک کار در منزل راه‌اندازی کنید که درآمد بالایی داشته باشد باید از مهارت‌هایی مانند عکاسی با موبایل از محصولات بلد باشید تا تبلیغ نویسی، ساخت یک فیلم تبلیغاتی از محصول و …

چگونه یک ایده کسب و کار در منزل پیدا کنیم؟

پینترست اولین جایی است که من به افراد پیشنهاد می‌کنم. یک شبکه اجتماعی صاحبان کسب و کار. کافی است در قسمت جستجو به زبان انگلیسی محصول یا ایده یا کسب و کار مربوطه را جستجو کنید. انواع کسب و کار را خواهید یافت و از دیدن محصولاتشان شگفت‌زده خواهید شد. روش دیگر بررسی پیج‌های اینستاگرامی است. در قسمت جستجوی اکسپلور، هشتگ‌های مرتبط با مهارت و ایده‌تان را جستجو کنید. پیج‌های زیادی را خواهید دید که می‌توانند جرقه ایده کسب و کار شما باشند. در پایان روش طوفان فکری یا بحث و تبادل‌نظر با دوستان و اعضای خانواده هم می‌تواند راهگشا باشد.

گام‌های راه‌اندازی یک کسب و کار در منزل

 • تهیه یک محصول
 • طراحی و تهیه بسته‌بندی
 • شناسایی و کشف بازار هدف اختصاصی
 • پیاده‌سازی روش بازاریابی مناسب کسب و کارهای در منزل
 • شروع برنامه بازاریابی

۱- تهیه یک محصول خانگی

محصولات خانگی تفاوت‌های عمده‌ای با محصولات صنعتی دارند. یکی از دلایل پرطرفدار بودن محصولات خانگی، فقدان مواد نگه‌دارنده و رنگ‌های صنعتی در محصولات خوراکی و دست‌ساز بودن محصولات اکسسواری و زیورآلات آن‌ها را برای خریداران جذاب می‌کند. در بخش کسب و کارهای خدماتی نیز، مشتریان با یک فرد سروکار دارند که امکان تفاهم و گرفتن خدمات را نسبت به شرکت‌ها راحت‌تر می‌کند، همچنین خدمات فردی نسبتاً از شرکت‌ها ارزان‌تر است. به‌طور نمونه طراحی سایت توسط یک فریلنسر با قیمت مناسب‌تری نسبت به یک شرکت انجام می‌پذیرد.

۲- بسته‌بندی محصولات کسب و کار خانگی

عامه مردم از بسته‌بندی‌های سنتی و طبیعی محصولات کسب و کار خانگی خیلی خوشحال می‌شوند. اگر محصولات خوراکی تولید می‌کنید از بسته‌بندی استفاده کنید که به دل مشتری بنشیند و با بسته‌بندی‌های صنعتی متفاوت باشد. برای تهیه یک بسته‌بندی مناسب محصولتان کافی است به بازار بزرگ تهران مراجعه کنید. پله نوروز خان در بازار بزرگ، مرکز فروش انواع ظروف، کیسه، پاکت و بسته‌بندی محصولات کسب وکارخانگی است.

۳- کشف بازار هدف اختصاصی یا نیچ‌مارکت

همان‌طور که میدانید تنوع کالا در جهان افزایش‌یافته. هر محصولی هم به‌صورت صنعتی و هم به شکل سنتی ارائه می‌شود. صاحبان کسب و کار بزرگ و کوچک تلاش می‌کنند مزیت‌هایی در محصولشان بگنجانند که مناسب قشر خاصی باشد. طبیعتاً شما نمی‌توانید محصول یا خدمتتان را به همه بفروشید. در علم بازاریابی همه یعنی هیچ‌کس. اگر می‌خواهید در کسب و کار خانگی خودتان موفق شوید باید به موضوع نیچ‌مارکت توجه ویژه کنید. افرادی که در منزل محصولاتی تولید می‌کنند یا خدماتی ارائه می‌دهند، درصورتی‌که برای قشر خاصی این فعالیت را انجام دهند سریع‌تر موفق می‌شوند.

یک مثال خوب برای نیچ‌مارکت در مشاغل خانگی

وقتی بازار هدف اختصاصی دارید، هزینه‌های بازاریابی کاهش پیدا می‌کند. مثلاً اگر برای کلاس اولی‌ها روپوش مدرسه می‌دوزید کافی است با چند مدیر مدرسه به‌صورت حضوری قرارداد ببندید و از آگهی کردن در روزنامه یا چاپ تراکت و توزیع آن دوری‌کنید.

۴- بازاریابی محصولات کسب و کار در منزل چگونه است؟

هر شاخه کسب و کار بر اساس ظرفیت‌ها، نیچ‌مارکت، نوع محصول و پشتوانه مالی برنامه بازاریابی و استراتژی خود را برای ورود به بازار و جذب مشتریان طراحی می‌کند. کسب و کارهای خانگی هم از این قاعده مستثنا نیستند. صاحبان این کسب و کارها نیز باید برای جذب بخشی از بازار یک برنامه بازاریابی مناسب برای خود طراحی کنند. بازاریابی یعنی جذب مشتریان، حفظ مشتریان و افزایش آن‌ها به‌وسیله تاکتیک‌ها و ابزارهایی که در دسترس ما هستند. طبیعتاً کار در خانه شاید در ابتدای راه با درآمدهای بسیار و منابع مالی زیاد همخوانی نداشته باشد. پس چه روشی می‌تواند با کمترین هزینه بیشترین نتایج را برای ما داشته باشد؟

۵- شروع برنامه بازاریابی

برنامه بازاریابی این نوع کسب و کار باید یک برنامه با سرمایه کم و مبتنی بر امکانات موجود و در دسترس صاحبان کسب و کار خانگی باشد. بهترین تاکتیک برای پیاده‌سازی این روش، تاکتیک محتوا سازی است.

هدیه تواناشو برای علاقه‌مندان به کسب و کار خانگی

یک بسته پیشنهادی راه‌اندازی کسب و کار خانگی با هدایای ویژه‌ای برای دانلود در اختیار شما قرار می‌گیرد. اگر تمایل به راه‌اندازی یکی از کسب و کارهای معرفی‌شده در این مقاله را دارید. بعد از دانلود فایل هدیه بلافاصله با ما تماس بگیرید. تواناشو هیچ آموزش و مشاوره‌ای را بدون تضمین انجام نمی‌دهد.

1 دیدگاه برای “کسب و کار خانگی

 1. تم تولد و لوازم تولد نامبروان گفته:

  فوق العاده بود . خیلی سپاسگزارم از اطلاعات مفیدتون، همیشه بهترین مطالب رو در سایت شما پیدا میکنم . شغل من هم تولید تم تولد دخترانه و تم تولد پسرانه با بهترین کیفیت و ارزان ترین قیمت ، عمده فروشی تم تولد و فروش عمده لوازم تولد با بهترین شرایط .همراهان شما هم میتوانند عضوی از خانواده نامبروان تم شوند. فقط کافیست به آدرس http://www.number1theme.ir/themes مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *