کرونا و کسب و کارهای خانگی

ماجرای کرونا و کسب و کارهای خانگی

0
(0)

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

کرونا زودتراز آدم ها از کسب و کارهای خانگی قربانی گرفت. ماجرای کرونا و کسب و کارهای خانگی درس بزرگی به من داد که میل دارم در این مقاله کوتاه آن را با شما به اشتراک بگذارم. فقط ۴ دقیقه وقت خود را برای این درس عبرت بگذارید تا در آینده قربانی یک حادثه در ابعاد جهانی نباشیم. این نوشتار اختصاصاً برای صاحبان کسب و کار خانگی و مشاغل خانگی می باشد.

کرونا و آنفولانزا

کمی درباره مرگبارترین بیماری های تاریخ بشر

از هزاران سال پیش بشر با بیماری های مرگباری روبرو شده است که کرونا ویروس در مقابل آنها خیلی رعب انگیز نیست. طاعون سیاه، وبا، آبله، جذام و آنفولانزای اسپانیائی از وحشتناک ترین بیماری های دنیاگیری بودند که بشر آنها را پشت سر گذاشته است. البته این عبور از بیماری های فراگیر چندان آسان نبوده در مواردی که نام برده ام قاره ای مختلف از هزاران تا میلیون ها کشته داشته اند. اما باز این انسان بود که موفق شد با کمترین حد نمره، قبول شود.

حوادث جهانی ، واکنش های بشری

باید بپذیریم هر بار که بشر دچار یک حادثه فراگیر و دهشتناک شده است هرگز معقولانه رفتار نکرده است. وقتی انسان احساس خطر می کند براساس ساختار مغزی اولین کارش دفاع شخصی و نجات جان خود و خانواده اش است. هر میزان تحصیلات، توسعه یافتگی و تمدن که بر بشر حاکم باشد. مغزش تصمیم های خودسرانه تری میگیرد. اولویت نجات با خود و خانواده است و اولویت نجات بین خود و خانواده قطعاً خود است.

علائم جوامع آماده نابودی در بیماری های فراگیر مانند کوئید ۱۹ و کروناویروس

متاسفانه در جوامعی که اخلاقیات کمرنگ شده باشد. آموزش ضعیف باشد و بین حکومت و مردم شکاف وجود داشته باشد، قبل از مسئله نجات، مسئله سوء استفاده از فرصت ها پررنگ می شود. کلاهبرداری، دروغ، احتکار، فریب و دزدی از علائم جوامع اخلاق باخته و غیر فرهنگی است. پس کسب و کارها هم از همان ابتدا تحت تاثیر بیماری قرار خواهند گرفت. البته در این نوشتار قصد بررسی جامعه شناسانه درباره رفتارهای شهروندی و ویروس کرونا را ندارم اما لازم بود گوشزدی باشد تا کمتر به داوری دیگران بپردازیم.

کرونا چه چیزهایی را تحت تاثیر قرار میدهد

بیماریهای فراگیرمانند کوئید۱۹(کرونا ویروس) فارغ از آسیب های مستقیم به سلامتی بشر، تمام زندگی مردمان آن ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهند و به سادگی نمی توان برای جلوگیری از آسیب های غیر مستقیم اقداماتی فوری به عمل آورد. حقیقت این است که در اینگونه اتفاقات تمام هست و نیست یک جامعه درگیر ماجرا می شود. حکومت، مردم، کسب و کارها، عامل قانونی، زیرساخت ها، فرهنگ و هرآنچه که فکرش را نمیکنید تحت تاثیر است. و اولویت در اینگونه اتفاقات حفظ جان جامعه و افزایش مراقبتی است.

کرونا و مشاغل خانگی

فاز اول مبارزه با ویروس کرونا

کرونا و کسب و کارهای خانگی نیز از هم منفک نیستند و این ویروس کوچک قبل از اینکه به خودتان بیایید کسب و کار شما را از کار می اندازد. برای متولی سلامت جامعه نیز اولویت جان انسان هاست و نه کسب و کارها. در فاز اول تمام سیستم برنامه راهبردی برای جلوگیری از انتشار بیماری و افزایش مرگ و میر است. اینکه کسب و کارها فروش شان افت می کند، چک هایشان برگشت می خورد، محصولاتشان فاسد می شود واقعاً در فاز اول هیچگونه اولویتی ندارد.

اهمیت جلوگیری از مرگ و میر انسان ها بر موارد دیگر ضرورت دارد

در حال حاضر نیز برای همه ما مهم است که زنجیره ارتباطی ویروس کرونا و مردم را قطع کنیم، خود مراقبتی درست ترین و قرنطینه کردن یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از ازدیاد مرگ و میر است. کرونا ویروس با ما شوخی ندارد. برای او کسب و کار خانگی و بورس فرقی ندارد. فهمی از اجاره و چک ندارد. کرونا می آید، می کشد و می رود. بیل گیتس در سال ۲۰۰۵ در یک سخنرانی رسماً اشاره می کند که بشر دیگر از بمب و موشک نخواهد مرد بلکه این ویروس های جهانی هستند که خطر اصلی محسوب می شوند.

برای مقابله با کرونا ویروس دربرابر کسب و کار خانگی چه کنیم

حالا که واقعیت را می دانیم و درک کردیم که این یک بیماری فراگیر است و اولویت با نجات جان است و همچنین، درک کردیم که باید خود مراقبتی داشته باشیم و این مراقبت چیزی جز در خانه ماندن نیست بهتر است یک برنامه فوق العاده برای خود طراحی کنیم.

کسب و کارهای خانگی و کرونا ویروس

درس های کرونا ویروس به کسب و کارهای خانگی

این ذره کوچک درس های زیادی به ما داد. ما را با جنبه های مختلفی از فطرت انسان آشنا کرد. نقاط ضعف و قوت ما را به تصویر کشید. اما بزرگترین درس این بود که ما نمی توانیم برای حوادث فراگیر با ضریب اهمیت بالا پلان دومی برای موارد با ضریب اهمیت پائین تر از جان خود داشته باشیم. باید ابتدا به بقای خود بپردازیم. سپس بعد از عبور از این مرحله بلا به ترمیم و حمایت بپردازیم. کرونا ویروس و کسب و کارهای خانگی یک درس عبرت بزرگ برای ما بودند و من از این ویروس با همه ضربات مالی اش سپاسگذارم. این ویروس کوچک مرا بیدار کرد.

کرونا ویروس و برنامه شخصی من

نکته جالبی که در این بین وجود دارد این است که بشر همیشه آغاز کردن از شنبه، از ابتدای هفته، ار ابتدای ماه و از ابتدای سال را خیلی دوست دارد. هر سال اهداف مان و برنامه های مان را برای سال جدید در سررسید جدید می نویسیم اما با شروع سال نو و آغاز دید و بازدیدهای عید و دیر خوابی برنامه مان عملی نمی شود و روز از نو. اما امسال خیلی تفاوت وجود دارد. دید و بازدید در کار نیست. مسافرت هم در کار نیست. پس از روز اول عید می توانیم برنامه رشد و توسعه فردی را در اولویت کارهای مان قرار دهیم. کسب و کارهای خانگی مدیون این ویروس کوچک خواهند بود اگر آن را به چشم یک فرصت ببینند.

آموزش یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در این شرایط است

کرونا و کسب و کارهای خانگی چقدر به هم می آیند. گویا باید یک چنین اتفاق تلخی می افتاد تا صاحبان کسب و کار خانگی به افزایش توانمندی و دانش خود بپردازند. در خانه بنشینید، مطالعه کنید. ویدیوهای آموزشی از آپارات، یوتیوب و سایت های مرجع کسب و کارتان ببینید. باور کنید هزینه کردن برای یادگیری، یک سرمایه گذاری درست، ارزشمند و نتیجه بخش است.

حالا سر وقت از خواب بیدار می شوید، نرمش می کنید. کتاب می خوانید، در سایت های مرجع به دیدن ویدیوهای آموزشی می پردازید و بعد به ایده پردازی در محصول و کسب و کارتان می پردازید. عجب آغاز سال خوبی می شود. کرونا و کسب و کارهای خانگی داستان رشد ما خواهد شد.

وظیفه متولیان و حامیان کسب و کارهای خانگی در این برهه چیست؟

البته که دولت و نهادهای ذیربط باید بعد عبور از مرحله خطر باید برای جبران خسارت های وارده به تمام شاخه های کسب و کار تدابیری، قوانینی و الزاماتی به مرحله اجرا دربیاورند.

بعداز عبور از مرحله قرمز باید فرصت هایی برای صاحبان کسب و کار خانگی فراهم شود مانند:

 • بازارچه های رایگان در بهترین جغرافیای شهری
 • تسهیلات مناسب با پرداخت های طولانی مدت و بدون بهره
 • تامین مواد اولیه با قیمت تعاونی برای صاحبان کسب و کار خانگی
 • تشکیل کمپین های خرید توسط فروشندگان جزء و اصناف از صاحبان کسب و کار خانگی
 • آموزش های رایگان و کاربردی برای افزایش فروش و بهبود بازاریابی
 • تشکیل تعاونی های کسب و کار خانگی برای افزایش فروش محصولات
 • و دهها ایده دیگر که در وظایف دولت و نهادهای ذیربط می گنجد.

در برابر کرونا

در این شرایط صاحبان کسب و کار خانگی برای مقابله با کرونا ویروس چه کنند؟

همین امشب بعد از مطالعه این نوشتار سررسید جدیدتان را بردارید برای یک ماه سه هدف اصلی برگزینید و از همین فردا صبح آغاز کنید. سه کار مهم که باید انجام دهید این است :

 • یادگیری
 • ایده پردازی در بخش های مختلف کسب و کار خانگی
 • رشد کسب و کار خانگی تان

برای یادگیری شما من تصمیم گرفتم با کمک همکارانم یک دوره آموزشی به ارزش یک میلیون و هشتصد هزار تومان را رایگان در اختیار صاحبان کسب و کار خانگی بگذاریم تا در این ایام به موفقیت شما کمک کرده باشیم تا به دیگران بگوییم اخلاقیات هنوز رمز موفقیت و پابرجایی یک جامعه است. تا صاحبان کسب و کار خانگی بدانند در مقابله با کرونا ویروس تنها نیستند. شما می توانید از اینجا این دوره را تهیه کنید.

همچنین مرتباً درباره یک محصول دیگر به ایده پردازی روی بیاورید و در ادامه با تمهیدات لازم به بهبود وضعیت کسب و کار خانگی تان بپردازید مثلاً تهیه یک لیست کامل و جامع از مشتریان قدیمی.

تهیه مطلب: علیرضا احدی

دانلود PDF

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

4 دیدگاه برای “ماجرای کرونا و کسب و کارهای خانگی

 1. الهه گفته:

  بله واقعا درسته
  اینا همه فرصت
  فرصت خلق جدید خودمون ، کسب و کارمون و حتی زندگیمون
  چقدر خوب نگاهمون به هر مسئله ایی از تمام زوایاش باشه
  به قول استاد عباسمنش که میگه هر چالش تو زندگیتو درسی بدون
  درود بر شما که ماهیت هر مسئله ایی را زیبا میکنید
  عااالی بود
  سپااااس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *