شکلات دستساز

شکلات سازی خانگی- شکلات دست ساز و فرصت کسب درآمد از آن

3.3
(253)

شکلات دستساز و آبنبات خانگی در قالب یک کسب و کار خانگی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است. دوسال پیش برای اولین بار در ایران ، وبسایت تواناشو این ایده را به عنوان یک فرصت کسب درآمد در خانه مطرح کرد. این مقاله به روز رسانی شده همان نوشتار دوسال پیش است. در این نوشتار جزییات بیشتری را از راه اندازی کسب و کار شکلات دست ساز در خانه رمز گشایی می کنم. روزانه چندین نفر در وبسایت تواناشو برای راه اندازی این کسب  وکار تقاضای مشاوره می کنند. متاسفانه افراد زیادی با یاد گیری این مهارت نتوانسته اند به درآمد برسند. چراکه صرفاً توانایی در تولید یک محصول شما را به موفقیت نمی رساند. تصمیم گرفتم مقاله را به روزرسانی کرده و با توجه به سئوالات متعدد مراجعین ، اطلاعات خوبی در اختیار شما بگذارم. در ۷ دقیقه یاد بگیرید چگونه از شکلات سازی در خانه کسب درآمد کنید.

آموزش شکلات دستساز
کسب درآمد از شکلات دستساز

آیا شکلات دستساز در خانه درآمد خوبی دارد

همانطور که می دانید هر کسب و کاری که با برنامه بازاریابی حرفه ای همراه شود، به موفقیت می رسد. تولید شکلات دستساز نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از بزرگترین اشتباهات علاقمندان به تولید شکلات دستساز در خانه سرمایه گذاری نکردن در بازاریابی محصول است. مدل درآمدی مناسب برای این کسب وکار دونوع است. یا از طریق آموزش کسب درآمد کنید و یا از طریق تولید شکلات های لوکس و خاص برای مشتریان خاص. بسیاری از کسانی که در حال حاضر در ایران به آموزش شکلات سازی می پردازند تنها مهارت را به شما می آموزند. بعضی از این افراد به نام آکادمی و استفاده از روش های بازار گرمی ، یک پیج اینستاگرام برای شما راه اندازی می کنند، لوگویی برای شما طراحی می کنند و بدون دانش بازاریابی شما را در چاه بزرگتری می اندازند. در هر صورت ذکر این نکته در پایان این پاراگراف الزامی است که شکلات سازی خانگی هم مانند کسب و کارهای دیگر بدون برنامه حرفه ای بازاریابی به شکست می انجامد.

برنامه بازاریابی شکلات دستساز در خانه

بازاریابی شکلات دستساز ، راه اندازی یک پیج اینستاگرام ، داشتن لوگو و عکاسی از محصول نیست. برنامه بازاریابی یک برنامه استراتژیک است که مجموعه ای از ابزارها، تاکتیک ها و تکنیک ها برای کشف ، جذب ، حفظ و افزایش مشتریان است. دانش بازاریابی با یک گروه واتس اپی و یا مشاوره یک هفته ای و یک ماهه و یا یادگیری اینستاگرام به دست نمی آید. برای بازاریابی شکلات های لوکس دست ساز ، باید ابتدا مدل درآمدی خودتان را مشخص کنید. مشتریان بالقوه را کشف کنید ، آنها را با روش های اصولی به محصول خود راغب کنید و در پایان از مشتریان راغب ، یک خانواده وفادار بسازید. اگرچه مدل درآمدی آموزشی دنیای خودش را دارد. بسیاری از مربیان آموزشی ، تولیدی برای فروش ندارند. چرا؟ چون کار تولید و فروش مشکلات بسیاری دارد که در پاراگراف های بعد نوشته ام.

شکلاتسازی در خانه
شکلات سازی خانگی و کسب درآمد از آن

برای راه اندازی کسب وکار شکلات دستساز در خانه چقدر سرمایه نیاز است

برای راه اندازی کسب وکار شکلات دستساز در خانه میزان سرمایه گذاری واقعی را کسی به شما نمی گوید. هزینه های دو دوره آموزشی حرفه ای بین ۱ تا ۵  میلیون تومان است. تهیه تجهیزات و ابزار شکلات سازی نیز حدوداً بین ۱ تا ۷ میلیون تومان هزینه دارد. پس هزینه راه اندازی این کسب و کار در خانه حدوداً بین ۵ تا ۱۲ میلیون تومان هزینه بر است. اگر تمایل به راه اندازی مدل آموزشی دارید ، هزینه های فیلمبرداری و ویرایش فیلمهای آموزشی، اجاره آموزشگاه ، تبلیغات و … را نیز در نظر بگیرید.

ابزار شکلات سازی
ابزار و تجهیزات لازم برای شکلات سازی در خانه

ابزار و تجهیزات شکلات دستساز چیست

ابزار اولیه این کسب و کار شامل ظروف استیل ، گرم کن بن ماری ، درجه برای تمپر کردن شکلات ، همزن ، کاردک ، قالب های پلی کربنات ، پمپ باد و پیستوله ، قلمو و تخته کار است. البته می توانید در ابتدای راه از وسایل موجود در منزل استفاده کنید ، اما انتظار یک محصول شگفت انگیز و چشمنواز را نداشته باشید.

تمپرینگ شکلات
درجه برای تمپر کردن شکلات

درجه تمپرینگ

دما در تولید شکلات دستساز نقش بسیار مهمی دارد، یکی دو درجه بالا و پایین باعث دهها مشکل می شود. در شکلات سازی خانگی حتماً نیاز به یک درجه با کیفیت با طول عمر مناسب پیدا می کنید.

بِن ماری برای آب کردن شکلات
وسیله آب کردن شکلات ، بِن ماری

بِن ماری

آب کردن شکلات تخته ای یا گرانول شکلات ، نیاز به ابزاری به نام بن ماری دارد. اگر چه می توانید از دوکاسه استیل بزرگ و کوچک استفاده کنید اما برای کار حرفه ای به ابزار اختصاصی و حرفه ای نیاز است.

کاردک مناسب شکلات سازی
کاردک مناسب شکلات سازی

کاردک

پخش کردن شکلات آب شده برای کاهش دما ، پاک کردن شکلات اضافه از روی قالب توسط کاردک انجام می شود. شما نیاز به حداقل دوکاردک استیل با کیفیت دارید.

قالب پلی کربنات شکلات
قالب پلی کربنات برای شکلات سازی در خانه

قالب پلی کربنات

قالب های پلی کربنات برای قالبگیری شکلاتهای دستساز از اهمیت بالایی برخوردار هستند انواع قالب ایرانی و خارجی در بازار موجود است که یکی از برندهای وارد کننده و تولید کننده این قالبها برند آروین تجارت صندوقچیان است که می توانید انواع قالب و بسته بندی شکلات را از آن تهیه کنید.

بُن بُن کهکشانی

قلم مو و پیستوله

برای پاشش رنگ های خوراکی روی شکلاتهای دستسازی مانند شکلات بُن بُن یا شکلاتهای کهکشانی و بُن بُن کهکشانی ، از پیستوله با پمپ استفاده می کنند . البته در ابتدای راه می توانید از قلمو یا مسواک استفاده کنید.

 مهدی کمالی مدرس شکلات دست ساز

مدرس آموزش شکلات دستساز در ایران

محدودیت درآمدی از تولید باعث شده است که افراد زیادی به سمت آموزش بروند . البته مربیان خوبی برای این کار در ایران حضور دارند. بانو شیرین سلیمی و مهدی کمالی از اساتید برجسته شکلات دستساز در ایران هستند که با بررسی های به عمل آمده توسط وبسایت تواناشو ، پیشنهاد می گردد از آموزش های شکلاتسازی   مهدی کمالی( اولین مربی شکلاتسازی ایران) یا سرکار خانم سلیمی صاحب برند فرین کوکوآ استفاده کنید. برای یادگیری شکلات سازی خانگی بهتراست سراغ اساتیدی بروید که فقط در حوزه شکلات توانمند نیستند این دونفر توانایی های آموزش انواع دسر ، کیک و محصولات این حوزه را دارند و این یک برگ برنده برای شماست که پیش آنها آموزش ببینید.

مشکلات فروش شکلاتهای های خانگی در ایران

یکی از مهم ترین مشکلات این کسب وکار ، ناتوانی در ارسال محصول به آدرس های بیرون از شهر خودتان است. این محصول به تکان خوردن زیاد و دما بسیار حساس است. لذا انتظار جذب مشتری از شهرهای دوردست را نداشته باشید. البته برای حفظ دمای شکلات می توانید از جعبه با پوشش یخ خشک استفاده کنید که آنهم به صرفه نیست.  پیشنهاد می کنم اگر در شهرهای بزرگ زندگی نمیکنید به سراغ این کسب و کار نروید. از مشکلات دیگر این کسب وکار ، متریال اولیه آن است . محدودیت در واردات کالاهای لوکس باعث شده ، واردات گرانول شکلات خارجی که اصطلاحاً به آن شکلات بلژیکی می گویند. کیفیت محصولات را کاهش دهد. شکلات دستساز بلژیکی نیز گرانقیمت خواهد شد که خرید آن برای بسیاری از افراد به صرفه نخواهد بود.

مشکلات دیگر این کسب  و کار چیست

فیلینگ شکلات دستساز  که در ایران به خاطر محدودیت های فرهنگی مذهبی وجود دارد. رنگ های خوراکی بی کیفیت و یا گران قیمت نیز از دیگر مشکلات شکلات سازی خانگی هستند.

 

آیا در کلاس شکلات سازی خانگی  شرکت کنم

پیشنهاد می کنم تمام جنبه های راه اندازی کسب وکار تولید شکلات در خانه را در نظر بگیرید. اگر برای یادگیری بازاریابی این کسب و کارهم برنامه ای دارید، قطعاً می توانید به موفقیت برسید. در غیر اینصورت یادگرفتن یک مهارت برای شما کسب درآمد به همراه ندارد. کلاس شکلات دسساز در تهران ، در تبریز ، در اصفهان ، در مشهد یا هر شهر دیگرکه باشد فرقی نمیکند. با مدرسان بینظیر می توان گام های اولیه را برداشت. اما کلاس بازاریابی کسب وکار شکلات  خانگی از اهمیت بیشتری برخوردار است. همانطورکه ست گادین بزرگترین نظریه پرداز بازاریابی توصیه کرده اهمیت بازاریابی از تولید یک محصول ده برابر مهم تر است. شما می توانید دهها مدل درآمدی و کسب وکار خاص از این مهارت داشته باشید که مشاوره های ما آن را در اختیار دارند.

مشتریان شکلات های دستساز چه کسانی هستند

صادقانه بگویم اگر محصول با کیفیت و حرفه‌ای تولید می‌کنید سراغ قشر مرفه بروید. برای فروش به قشر متوسط شاید فقط در ایام خاصی مانند جشن ولنتاین و سپندارمزگان بتوانید فروش داشته باشید. اما برای فروش دائمی محصولات شکلات سفارشی و دستساز باید روی افراد مرفه، کافه‌های لوکس، مهمانی‌های خاص، جلسات  VIP  و شرکت‌های چندملیتی برنامه‌ریزی کنید. دسترسی به این مدل مشتریان از طریق اینستاگرام یک برنامه خاص با تبلیغات گران‌قیمت نیاز دارد. اگر با تواناشو همراه شوید رازهای فروش این محصول را به شما یاد می دهیم. شکلات سازی خانگی اگرچه یک کار در منزل است اما یک کسب و کار خانگی لوکس و سطح بالاست.

آیا فیلینگ شکلات های دستساز روی فروش آنها اثر دارد

طبیعتاً طعم شکلات و مغز شکلات روی جذب مشتریان اثر مستقیم دارد. فیلینگ شکلات یعنی مواد داخل شکلات که برای انواع شکلات این فیلینگ ها متفاوت است. در حال حاضر در ایران با توجه به محدودیت‌های مذهبی و فرهنگی فیلینگ شکلات به مغزهای آجیل، میوه خشک، مربا و مارمالاد، کارامل، انواع شربت‌ها و سیروپ های میوه‌ای و مصنوعی محدود می‌شود. در اروپا و امریکا از اسانس انواع ویسکی و مشروبات الکلی در قالب فیلینگ مایع و جامد نیز استفاده می‌کنند که طرف‌داران زیادی دارد.

سخن آخر

احتمالاً بعد از مطالعه این نوشتار به خودتان بگویید به زحمتش نمی‌ارزد. همیشه برای هر مسئله‌ای یک یا چند راه‌حل وجود دارد. کسب درآمد از مدل آموزشی این کسب و کار فعلاً خوب است. همچنین اگر راه حل های بیشتری می‌خواهید می‌توانید با یک جلسه مشاوره رایگان از مدیر وبسایت تواناشو، راه‌حل‌های خوبی در این زمینه دریافت کنید. مشاوره راه اندازی کسب و کار شکلات دست ساز در ایران را می‌توانید از این قسمت با ثبت درخواست بگیرید.

ضمناً کلیه کلاس های استاد مهدی کمالی در شهرهای مختلف ایران مورد تضمین تواناشو است و شما با ثبت کامنت در انتهای این مقاله می توانید برنامه آموزشی این اساتید را از ما دریافت کنید

 

منابع:

اگر اهل مطالعه مقالات انگلیسی هستید این فایل پی دی اف مناسب هست

همچنین این مقاله هم جالب

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.3 / 5. تعداد آرا: 253

36 دیدگاه برای “شکلات سازی خانگی- شکلات دست ساز و فرصت کسب درآمد از آن

 1. یوسف رهبرفرزامی گفته:

  با سلام وعرض ادب داشتن وامکان خرید CD های شکلات دستساز مدرن از استادان ارجمند

  • علیرضا احدی گفته:

   محصولاتش گرونه و بازار هدف تون کوچک البته نه اینکه خوب نباشه شما میتونین برای کافه ها ، موسسات تشریفات و مناسبت ها سفارش بگیرین

  • علیرضا احدی گفته:

   پیشنهاد میکنم از مشاور متخصص راه اندازی و بازاریابی کسب وکارهای شکلاتی راهنمائی بگیرید . جناب آقای مهندس صادقی
   ۰۹۱۲۸۳۶۹۲۲۷
   ایشون در حال حاضر مدیر اجرائی و مدیر مارکتینگ یکی از موفق ترین برندهای آموزشی و برند تولید شکلات دست ساز درایران هستند

   • عاطفه گفته:

    مقاله خیلی خوب و مفیدی بود من میخوام این کار رو راه اندازی کنم ولی چون توی شهر کوچیک زندگی میکنم یکم دو دل شدم باید یه راه پیدا کنم ک بشه ارسال کرد به شهرهای دیگه و محصول آسیب نبینه
    ممنون بابت مقاله خوبتون

 2. رضوان نصیری گفته:

  سلام واه چرا نمیشه شکلات را به شهر دیگه فرستاد اگه شکلات را سفت درست کنیم و بگذاریم‌ آبش تبخیر بشه چرا نمیشه به شهر دیگه ارسال کرد البته راه و روش خودش را داره اما میشه شکلات هایی هستند که کاکائو کمتر داره و مخلفات دیگر بیشتری داره مثل گز پیشنهاد میشه در روز گرم تابستان نزدیک هوای گرم محیط قرار بدید اگه آبکی شد نمیشه فرستاد اما میشه با روشی درست کرد که خراب نشده روش ترکیبی و در پخت شکلات باید دقت بشه رو حرارت بسیار کم انجام بشه و بجای پودر کاکائو میشه از شکلات صبحانه استفاده کرد

  • علیرضا احدی گفته:

   شکلات های کامپاند امکان ارسال به استرالیا هم دارند . اما شکلات های اصل که از کره کاکائو تهیه می شوند در دمای معینی باید باشند وگرنه آسیب جدی میبینند برای اطلاعات بیشتر از مدرسین شکلات راهنمائی بگیرید

 3. رضوان گفته:

  سلام من شکلات بلدم که هیچ کس بلد نیست و فرمول اون را هیچ شرکتی نداره هزارتا کار بلدم اما از شروع و استارت می ترسم مثلا می ترسم که مجوز بخواد پرداخت و دریافت مالی ایجاد مشکل کنه

  • علیرضا احدی گفته:

   پیشنهاد میکنم از مشاور متخصص راه اندازی و بازاریابی کسب وکارهای شکلاتی راهنمائی بگیرید . جناب آقای مهندس صادقی
   ۰۹۱۲۸۳۶۹۲۲۷
   ایشون در حال حاضر مدیر اجرائی و مدیر مارکتینگ یکی از موفق ترین برندهای آموزشی و برند تولید شکلات دست ساز درایران هستند

 4. اشکان گفته:

  من بدون اینکه جایی آموزش ببینم و کلی پول بدم تو اینترنت گشتم و همین چیزایی که تو آشپزخانه پیدا میشه ، شکلات درست کردم خیلی هم خوشمزه شد ، شکلات سازی چیز خاصی نداره

  • علیرضا احدی گفته:

   سلام صدالبته که میشه تو خونه حتی یه خودرو ساخت با شاسی چوبی و یه موتورالکتریکی و خرده ریزهای دیگه ولی وقتی میخواین این ماشین رو تجاری سازی کنین. داستان زمین تا اسمون فرق میکنه . اونجا داستان تفکر طراحی محصول و مارکتینگ و این چیزهاهم میاد وسط و دیگه شما نمیتونی براساس ذائقه همسر و مامان شکلات درست کنی باید تحقیقات بازار انجام بدی و مثل یه شف پستری یا چاکلتیر حرفه ای شکلات درست کنی.

 5. سحر احمدی فر گفته:

  بسیار عالی بود این مقاله
  سپاسگزار هستم از شما ، محبت بفرمایید برنامه آموزشی اساتید رو برای بنده ارسال کنید

  • علیرضا احدی گفته:

   سلام و خداقوت با شماره ۰۹۱۲۸۳۶۹۲۲۷ برای دریافت برنامه آموزشی مدرسه شکلات سازی استاد سلیمی تماس بگیرید

 6. اشتراک‌ها: آموزش شکلات دست ساز، مهارتی پولساز و فرصتی طلائی

 7. پروانه زند گفته:

  من کورس شکلات بن بن رو پیش استاد کمالی در کرمان گذارندم واقعاً ایشان در ایران نمونه ندارند. استاد با اخلاق ، بینظیر و با سواد در شکلات دستساز و کیک و دسر
  مرسی از مقاله خوب تون . سایت بسیار خوبی دارید.

  • علیرضا احدی گفته:

   استاد کمالی نامبر وان تدریس شکلات های دست ساز و مخصوصاً شکلات بن بن ، انواع کیک و دسر بوتیکی در ایران هستند که مدارک تدریسشون رو از بزرگترین اکادمی شکلات بلژیک در نمایندگی آسیا یعنی دوبی گرفتن . خوشحالیم که مطالب سایت راضی تون کرده

 8. بامداد گفته:

  خیلی مقاله خوبی بود. علاقمند شدم بیشتر در مورد این کسب و کار بدونم و اگر امکانش باشه استارت کار در این زمینه رو بزنم. اگه دوره یا ورکشاپ آموزشی حرفه ای در این زمینه هست لطفا معرفی کنید. ممنون از شما

  • علیرضا احدی گفته:

   حتما به زودی کلاس های استاد کمالی از همین سایت اطلاع رسانی میشن و ممنون که سایت تواناشو رو دنبال می کنین

 9. زیبا عسگری گفته:

  سلام چجوری می تونم کلاس های استاد کمالی رو شرکت کنم؟ من خیلی علاقه به راه اندازی کسب و کار شکلات سازی دارم و سایت شما خیلی توضیحات خوبی در این زمینه بهم داد. ممنون میشم کاری کنین با ایشون ارتباط بگیرم

  • علیرضا احدی گفته:

   سلام کلیه برنامه های آموزشی شکلات دستساز ، شکلات بن بن ، انواع دسر و کیک بوتیکی استاد کمالی در تمام شهرهای ایران رو در اختیارتون میذاریم . میتونین به تلفن 09128349282 از طریق واتس اپ پیام بذارین . ضمناً به زودی ثبت نام مستقیم کلاس های ایشون همین جا انجام میشه

  • علیرضا احدی گفته:

   یکی از بهترین دوره های کسب درآمد از شکلات دست ساز در خانه با مدرس دوره دیده در اروپا رو داریم میسازیم . سئوالی بود در واتس اپ ارسال بفرمائید . 09128349282

  • علیرضا احدی گفته:

   سلام با توجه به افزایش قیمت های تجهیزات اگر بخواهین تو رقابت باشید و موفقیت کسب کنین بین 15 تا 20 میلیون برای تولید و بازاریابی مطمئن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *