جدیدترین کسب و کار خانگی پردرآمد در ایران

3.1
(13)

از جدیدترین کسب و کار خانگی بیشتر بدانیم . افرادی که در زمینه کسب و کار خانگی پردرآمد به موفقیت رسیده‌اند، همیشه به دنبال ایده‌های جدید بوده‌اند که سرمایه کمی نیاز دارد. یکی از موارد کسب و کار خانگی پردرآمد که بسیاری از افراد در آن به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کرده‌اند، کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک است. در این زمینه می‌توانید با سرمایه کمی که در دست دارید درآمد بالایی به دست آورید.یکی از مزیت‌هایی که این نوع کشت، به نسبت دیگر انواع کشت دارد، این است که می‌توانید آن را در فضاهای کوچک یا حتی در خانه خود انجام دهید. گیاهانی که از طریق کشت ایروپونیک به وجود می‌آیند دارای ارزش بالایی هستند و قیمت بالایی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. کشت ایروپونیک زعفران امروزه به عنوان کسب و کار خانگی پردرآمد در ایران محسوب می‌شود که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. برای اینکه با این کسب درآمد در خانه پرسود بیشتر آشنا شوید و  بتوانید شما نیز در این زمینه فعالیت کنید، در ادامه همراه ما باشید.

جدیدترین کسب و کار خانگی

 • کشت ایروپونیک چیست؟
 • گیاهانی که با کشت ایروپونیک رشد می‌کنند
 • کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک
 • آموزش کشت ایروپونیک زعفران

جدیدترین کسب و کار خانگی کشت ایروپونیک چیست؟

کشت گیاهان از طریق ایروپونیک که به عنوان جدیدترین کسب و کار خانگی پردرآمد یاد می‌شود، در واقع گونه‌ای از کشت است که در آن گیاهان در خاک رشد نمی‌کنند و برای ادامه حیات و رشد آن‌ها جیره‌ی مواد غذایی مورد نیاز به طور مستقیم به آن‌ها داده می‌شود.  در این نوع کشت، کشاورزان گیاهان را در خاک قرار نمی‌دهند و مواد غذایی را که گیاه برای رشد نیاز دارد در آبی که به آن‌ها داده می‌شود ریخته و به آن‌ها مستقیم این مواد را می‌دهند. برای این کار باید ابتدا نیاز هر گیاه برای مواد غذایی مورد نیازش  به صورت دقیق اندازه‌گیری شده و ریزمغذی و درشت مغذی مورد نیاز گیاه را همراه با آبی که گیاه لازم دارد، به آن بدهید.

آب‌کشت یا همان ایروپونیک جایگزین روش‌های کشت قدیمی

این نوع کشت به دلیل اینکه فضای کمتری را اشغال می‌کند و در آن می‌توانید رشد گیاه را به صورت مستقیم در دست داشته باشید به عنوان بهترین نوع کشت در جهان شناخته شده است.  کشت ایروپونیک به آب کمتری نیاز دارد و کاملاً استریل است و بازده بیشتری دارد، برای همین بیشتر کشاورزان در جهان آن را به عنوان کسب و کار خانگی پردرآمد می‌شناسند.

زیرا آن‌ها می‌توانند تمامی عوامل مؤثر در رشد یک گیاه را در دستان خود داشته باشند و آن‌ها را کنترل کنند. با استفاده از هوا کشت باغبانان و کشاورزان می‌توانند در محیط‌های افقی و عمودی گیاه‌های بیشتری را پرورش دهند و آن‌ها را در قفسه‌هایی که مخصوص برای این کار است، رشد دهند. در کشت ایروپونیک  ریشه‌ی گیاهان توسط فضایی که دارای مواد غنی شده است و به اصطلاح به آن مه غنی از مواد گفته می‌شود، محصور شده  و می‌تواند رشد کند. از آنجا که ریشه گیاهان در محیطی محصور قرار دارند، محلول مواد غذایی به صورت مؤثرتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و  به آب کمتری برای رشد و نمو نیاز دارند.

افرادی که برای رشد گیاهان خود از سیستم ایروپونیک استفاده می‌کنند، در شبانه‌روز مواد مغذی را به صورت دستی یا با پمپ‌هایی که به این کار اختصاص یافته است، به گیاه می‌رسانند.

جدیدترین کسب و کار خانگی

لوازم مورد نیاز برای کشت ایروپونیک

برای اینکه شما نیز بتوانید این کسب و کار خانگی پردرآمد را در خانه خود انجام دهید به این وسایل احتیاج دارید:

 1. یک مخزن برای نگه‌داری محلول غذایی
 2. پمپ شناور
 3. لوله برای توزیع آب از پمپ داخل مخزن به محفظه‌های گیاهان
 4. نازل‌های آبپاش
 5. قالب‌های نگه‌دارنده ریشه گیاه
 6. محفظه‌هایی محصور، کیپ و ضد آب، برای جمع شدن محلول بعد از اسپری
 7. لوله برای برگرداندن محلول اضافی به مخزن
 8. تایمر، برای روشن و خاموش کردن پمپ

کشت ایروپونیک یا هواکشت گونه‌ای از کشت گیاهان است که ریشه‌ی گیاهان در خاک قرار نمی‌گیرند و می‌توان گیاهان را در طبقات مختلف یک قفسه رشد داد، برای همین این نوع کشت به عنوان بهترین کسب و کار خانگی پردرآمد در جهان معرفی شده است.

 گیاهانی که با کشت ایروپونیک رشد می‌کنند

جدیدترین کسب و کار خانگی

در سیستم کشاورزی ایروپونیک، بذرهای گیاهان، قلمه‌ها یا نهال‌ها در یک پارچه مشبک سوراخ‌دار آویزان در اتاق برای رشد نگه داشته می‌شوند؛ آب سرشار از محلول غذایی از طریق مه یا میست مواد غذایی را برای جوانه‌زنی و رشد محصولات فراهم می‌کنند.  تحقیقاتی که درباره رشد گیاهان با استفاده از کشت ایروپونیک صورت گرفته این است که می‌توان بیشتر گیاهان را در این فضا رشد داد و از محصولات آن‌ها استفاده کرد.  شما می‌توانید در خانه خود با کشت ایروپونیک نه تنها به درآمد بالایی دست پیدا کنید بلکه می‌توانید از مواد غذایی و سبزیجات سالمی که خود تهیه کرده‌اید، استفاده کنید. در این قسمت گیاهانی را معرفی می‌کنیم که بتوانید در خانه خود با کشت ایروپونیک رشد دهید.

تهیه سزیجات و میوه تازه با استفاده از کشت ایروپونیک

بعضی از سبزیجات را می‌توانید در خانه خود با استفاده از سیستم کشت ایروپونیک رشد دهید. این سبزیجات عبارت‌اند از: گل‌کلم، کلم، بروکلی، لوبیا، گوجه فرنگی، خیار سبز، کدو، سیب‌زمینی، انواع چغندر، هویج، بادمجان، فلفل، ذرت سالاد، کرفس، کاکل گندم، اسفناج، کاهو،ریحان، تاج‌خروس و پیازچه. میوه‌هایی که از این روش به دست می‌آیند عبارت‌اند از: خربزه، هندوانه و توت‌فرنگی
از مزیت‌های تهیه سبزیجات در خانه به وسیله کشت ایروپونیک این است که می‌توانید از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید و میدانید که در هنگام تهیه آن‌ها از آفت‌کش استفاده نشده است و اینکه در مدت زمان کمی محصولات خود را مصرف خواهید کرد.

گل‌ها و گیاهان زینتی که در خانه خود می‌توانید با استفاده از کشت ایروپونیک رشد دهید عبارت‌اند از: همیشه‌بهار، لادن، بنفشه معطر، گل جعفری، میخک، سنبل و زعفران

 

سودآورترین روش کشت زعفران

در کشور ما ایران به دلیل اینکه یکی از قطب‌های تولید زعفران در جهان است و کشت زعفران در مزرعه‌های بزرگ با دردسرهای خاصی روبرو است،  افراد زیادی را به کشت ایروپونیک زعفران واداشته است. زیرا می‌توانند در مدت زمان کم و با کمترین دردسر و خسارت طبیعی، زعفران خالص و درجه یک تهیه کنند. این نوع کشت ایروپونیک زعفران به عنوان سودآورترین کشت زعفران در جهان شناخته شده است.

مزایا و معایب کشت ایروپونیک

کشت ایروپونیک به گونه‌ای است که مزیت‌های آن بیشتر از معایب است و همین امر موجب شده تا افراد زیادی که تجربه کشت در خاک را داشتند، از روش‌های سنتی کشت گیاهان دست بکشند و به این نوع کشت روی آورند.

مزیت‌های کشت ایروپونیک:

در این نوع کشت شما می‌توانید محصولات بیشتری به نسبت یک گلخانه معمولی تهیه کنید به صورتی که در یک گلخانه‌ایروپونیک می‌توانید 6 برابر بیشتر از گلخانه معمولی بازده داشته باشید. به صورت مثال یک گلخانه 100 متری در سیستم ایروپونیک معادل 600 متر گلخانه معمولی بازده دارد. در این نوع کسب و کار خانگی پردرآمد به دلیل اینکه تمامی عوامل در کنترل انسان قرار دارد، می‌توان آن را در نزدیکی بازار هدف و در شهرهای صنعتی نیز راه‌اندازی کرد.تعداد نفرات نیروی کاری که در کاشت ایروپونیک استفاده می‌شود بسیار پایین است و در هر 400 مترمربع از گلخانه‌های این نوع کشت به دو کارگر ماهر و 6 کارگر ساده نیاز است در صورتی که در گلخانه‌های معمولی با همین ابعاد به 30 کارگر نیاز خواهد بود. در این نوع کشت میزان هدر رفتن آب صفر است. آبی که برای رشد گیاهان در این روش استفاده می‌شود 2 درصد است و بقیه آبی که در گلخانه استفاده می‌گردد دوباره جمع شده و از آن‌ها چندین بار استفاده می‌شود. بنابراین شهرهایی از ایران نیز که با محدودیت دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند از این طریق گیاهان را رشد دهند.در یک سیستم کشت ایروپونیک شرایط به صورت دستی کنترل می‌شود.

 

بنابراین می‌توان به‌صورت طبیعی یک زمان برداشت نسبی ایجاد نمود. در شرایط کنترل شده، تولید و برداشت به‌صورت مستمر در طول سال انجام می‌شود. همچنین محصول برداشت شده از نظر کیفی در درجه اعلایی نسبت به کشاورزی عادی قرار دارد.

معایب جدیدترین کسب و کار خانگی

به دلیل اینکه پمپ‌های آبی، گرم‌کننده‌های آب، تایمر و مه پاش‌ها در سیستم ایروپوونیک با برق کار می‌کنند، ممکن است که با قطع برق برای گیاهان در حال رشد مشکل ایجاد شود. برای اداره یک سیستم ایروپونیک به دانش فنی نیاز داریم . مواردی از جمله میزان و درصد مواد غذایی محلول، هرس کردن محصول و نگهداری تجهیزات فنی از جمله مواردی هستند که باید در رابطه با آن‌ها دانش کافی را کسب نمود. هزینه ایجاد یک سیستم ایروپونیک بالا است، با این وجود فقط با یک نوبت سرمایه‌گذاری می‌توان برای مدتی طولانی و پیوسته به تولید میوه و سبزیجات با کیفیت پرداخت.

کسب و کار خانگی پردرآمد با کشت ایروپونیک یکی از جدیدترین راه‌های افزایش کسب درآمد در چند سال گذشته بوده که در کشورهایی مانند چین، مالزی و افغانستان به رونق اقتصادی آن‌ها کمک کرده است.

کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک

بسیاری از افرادی که به کشت گیاهان از طریق سیستم کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک  روی آورده‌اند، گیاهان دارویی را پرورش می‌دهند. به دلیل اینکه این گیاهان ارزش بالایی دارند و می‌توان آن‌ها را در مدت زمان کمتری پرورش داد، بهترین گزینه برای کسب و کار خانگی پردرآمد از طریق کشت هیدروپونیک محسوب می‌شود. امروزه بسیاری از افراد به دنبال قرص‌های لاغری یا چاقی گیاهی برای رسیدن به وزن مطلوب خود هستند، برای همین بازار کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک روزبه‌روز داغ‌تر می‌شود. زیرا در این نوع کشت می‌توانید بسیاری از گیاهانی که دارای ارزش بالایی هستند را در محیط‌های گلخانه‌ای به صورت گسترده پرورش دهید. این گیاهان که شامل نعناع، گزنه، زنجبیل، اسطوخودوس، گل‌گاوزبان، مریم گلی  و انواعی دیگر است برای پرورش از طریق کشت هیدروپونیک انتخاب می‌شوند.

نکات جالبی در باره کشت هیدروپونیک در خانه

در بازار، این گیاهان همیشه محبوبیت خاص خود را دارند و افرادی که به صورت انبوه آن را تولید می‌کنند آن را به شهرهای دیگر یا حتی به کشورهای همسایه نیز صادر می‌کنند.  در کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک، گیاه به خاک احتیاجی ندارد و در فضایی خالی از مواد غذایی و خنثی قرار می‌گیرد. افراد با استفاده از آبی که غنی از مواد غذایی است، می‌توانند گیاه خود را رشد دهند. یکی از مزیت‌هایی که در این نوع کشت وجود دارد این است که در آن گیاهان بیماری نمی‌گیرند و می‌توان مزه و کیفیت آن‌ها را به صورت دلخواه خود درآورید.  تفاوت کشت ایروپونیک با هبدروپونیک در استفاده از هوا برای نوع اول و آب به عنوان بستر نوع دوم در نظر گرفته می‌شود. در واقع مه غلیظ استفاده شده در کشت ایروپونیک همان کار آب را در کشت هیدروپونیک می‌کند.

کشت ایروپونیک زعفران

اگر می‌خواهید در این زمینه به درآمد بالایی دست پیدا کنید، می‌توانید به کشت ایروپونیک زعفران روی آورید. در این نوع از جدیدترین کسب و کار خانگی پردرآمد می‌توانید با یک‌بار سرمایه‌گذاری برای تهیه مواد و ابزارهای موردنیازتان تا مدت‌ها به صورت پیوسته درآمد کسب کنید.  در کشت ایروپونیک زعفران  می‌توانید در هر هکتار 100 کیلوگرم زعفران برداشت کنید اما این میزان در روش سنتی کشت زعفران به 7 کیلوگرم می‌رسد که این رشد بسیار چشم‌گیر است.

کشت ایروپونیک

به دلیل اینکه ریشه و پیاز این گیاه در روش هیدروپونیک به صورت مرغوب، درشت و بدون بیماری نگه‌داری می‌شود، محصولات مرغوب‌تری را می‌توانید برداشت کنید. همچنین محیطی که زعفران در این گلخانه‌ها به رشد می‌رسد از تمامی عوامل طبیعی که موجب خرابی محصول می‌شود به دور است و می‌توانید با کمترین درصد خرابی و خسارت کار خود را به انتها برسانید و زعفران‌ها را برداشت کنید.
همچنین به دلیل اینکه این نوع کشت را می‌شود به صورت طبقاتی در گلخانه انجام داد، می‌توانید در محیطی کوچک کار خود را شروع کنید و به کشت ایروپونیک زعفران بپردازید.

با کشت گیاهان دارویی هیدروپونیک می‌توانید کسب و کار خانگی پردرآمدی داشته باشید که در مدت کوتاهی سود بالایی به شما می‌رساند .

کشت ایروپونیک

آموزش کشت ایروپونیک زعفران

کاشت ایروپونیک زعفران در یک گلخانه صد متری و یا حتی در اتاقی از خانه شما می‌تواند به اندازه یک مزرعه زعفران به شما محصول دهد.  شما می‌توانید بدون اینکه هزینه خاک، شخم زدن و آبیاری بدهید، به درامد بالایی دست پیدا کنید. برای اینکه زعفران را بتوانید در خانه خود رشد دهید، باید به آن به صورت اسپری آب برسانید. زعفران در سال فقط 5 بار به آبدهی احتیاج دارد و شما تنها یک‌بار اقدام به خرید پیاز آن می‌کنید.  برای اینکه بتوانید با مراحل کشت ایروپونیک زعفران آشنا شوید،  تمامی مراحل آن را در ادامه توضیح داده‌ایم.

مراحل کشت ایروپونیک عبارت‌اند از:

 1. در مرحله اول پس از زرد شدن علف گیاه که در ماه خرداد روی می‌دهد، پیاز گیاه از خاک جدا می‌شود. اینک پیاز گیاه می‌بایست در محیطی با تهویه مناسب نگهداری و انبار شود. شما می‌توانید این پیازها را آماده از کشاورزان با سابقه خریداری کنید البته برای بار اول.
 2. در اوایل شهریورماه می‌توانید پیازهایی با وزن بیش از 10 گرم  را جدا کرده و به گلخانه خود انتقال دهید. باید دقت داشته باشید  که مطابق با تغییرات جوی در طول روزهای آتی، نور ، دما و رطوبت گلخانه کنترل و تنظیم شود.
 3. حدود یک ماه بعد در مهرماه، پیازها شروع به جوانه زدن می‌کنند. باید دقت داشته باشید که جوانه‌های فرعی زعفران می‌بایست حذف شوند و تنها از 2یا 3 جوانه اصلی مراقبت شود. چرا که جوانه‌های فرعی و زائد باعث هرز رفتن توان پیاز می‌شود و امکان گل‌دهی پیاز را کاهش می‌دهد.
و در ادامه
 1. تأمین آب مورد نیاز پیاز تنها از طریق اسپری محیطی و استفاده از رطوبت محیط است. تماس مستقیم با آب، موجب انتقال بیماری، پوسیدگی پیاز و رشد ریشه در پیاز خواهد شد. بنابراین پیازها در این زمان نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
 2. از اواخر آبان تا اوایل آذر، پیاز به گل‌دهی می‌رسد و زمان برداشت محصول است.
 3. پس از برداشت گل زعفران، پیاز ضدعفونی شده و با حذف جوانه‌های اضافی قابلیت کاشت دوباره و محصول دهی برای سال بعد را خواهد داشت. بدین ترتیب شما تنها یک‌بار پیاز زعفران را تهیه می‌کنید و کسب ‌و کار پردرآمد خود را با هزینه‌ای اندک و در فضایی کوچک آغاز می‌کنید.

کشت زعفران ایروپونیک نوعی  از جدیدترین کسب و کار خانگی پردرآمد در ایران است که می‌توانید آن را فضایی از خانه خود نیز راه‌اندازی کنید.

جدیدترین کسب و کار خانگی پردرآمد در ایران

جدیدترین کسب و کار خانگی پردرآمد در ایران که می‌توانید با سرمایه منطقی کار خود را آغاز کنید، کشت گیاهان هیدروپونیک یا ایروپونیک است. در این روش می‌توانید با اختصاص قسمتی از خانه خود، مقدار زیادی گیاه مانند زعفران را به کشت برسانید و آن را بفروشید. در این نوع کسب و کار خانگی پردرآمد می‌توانید پیشرفت روزافزونی داشته داشته باشید و با افزایش درآمد گلخانه خود را بزرگ‌تر کنید. برای اینکه کشت ایروپونیک زعفران را راه‌اندازی کنید به مبلغی کمتر از 50 میلیون تومان نیاز دارید. البته این مبلغ به مقدار فضا و تعداد گیاهانی دارد که می‌خواهید با آن‌ها کار خود را شروع کنید، بستگی دارد.

منابع : وبسایت هیدرو سید

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.1 / 5. تعداد آرا: 13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *