بسته بندی گیاهان داروئی

درآمد عالی از کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی

3.4
(75)

بسته بندی گیاهان داروئی منبع درآمد بسیار خوبی است که به راحتی می‌توانید آن را در خانه خود راه اندازی کنید. تقریباً همه ما در طول عمر خود حداقل یک بار از استفاده داروهای شیمیایی خسته شده‌ و به گیاهان دارویی و خواص آن‌ها روی آورده‌ایم. بسیاری از ما برای دل درد عرق نعنا می‌خوریم یا برای اینکه آرامش بیشتری داشته باشیم گل گاو زبان دم می‌کنیم. در واقع برای درمان بیماری‌هایی که ممکن است به سراغ ما بیاید از گیاهان دارویی استفاده می‌کنیم. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌ایم که این گیاهان از کجا می‌آیند؟ یا اینکه چه کسی آن‌ها را بسته‌بندی می‌کند؟

کسب و کار خانگی بسته بندی داروهای گیاهی به این معنی است که شما گیاهانی که توسط دیگران رشد داده شده‌اند را در خانه خود به صورت پودر یا خشک شده بسته‌بندی کنید و آن‌ها را به فروش برسانید. این نوع کسب و کار امروزه رشد زیادی داشته و درصد بالایی از افراد که در این راه قدم برداشته‌ و موفق شدند. برای اینکه با این شغل جذاب بیشتر آشنا شوید به ادامه این مقاله توجه کنید. من علیرضا احدی مدیر وبسایت تواناشو تلاش می کنم به افراد یاد بدهم چگونه در منزل کسب درآمد کنند و این بار با یک فرصت کسب درآمداز بسته بندی در خدمت شما هستم.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

 • مهارت‌ها و سرمایه لازم برای کسب و کار خانگی داروهای گیاهی
 • روش فعالیت در بسته بندی گیاهان داروئی
 • بازار هدف در کسب و کار خانگی داروهای گیاهی

مهارت‌ها و سرمایه لازم برای بسته بندی گیاهان داروئی

کسب و کار خانگی داروهای گیاهی

برای اینکه بتوانید در کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی فعالیت کنید، باید یکسری مهارت‌ها را داشته باشید تا موفقیت خود را تضمین کنید. این مهارت‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید گیاهان مرغوب را بهتر بشناسید و اینکه چگونه آن را به بازار هدف، تحویل دهید.

مهارت‌های لازم برای کسب و کار خانگی داروهای گیاهی عبارت‌اند از :

1- دانش و علم شناخت گیاهان دارویی مرغوب

برای کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی،  اولین و مهم‌ترین مهارت، شناخت گیاهان مرغوب است. گیاهانی که با استفاده از آن‌ها قصد دارید که کسب و کار خانگی خود را راه‌اندازی کنید. شناخت انواع گیاه و محل رشد آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید محصول با کیفیت‌تری را تولید کنید. کیفیت و خواص هر گیاه در جذب مشتریان بسیار تاثیرگذار است.

2- شناسایی استان‌هایی که گیاهان دارویی پرورش می‌دهند

بسیاری از استان‌ها و روستاهای ایران گیاهان خاصی را در مزارع و گلخانه‌های خود رشد می‌دهند. شما باید منبع هر گیاه را شناسایی کنید و برای گیاهان دارویی مورد نظر خود از همان استان‌ها خریداری کنید. با استفاده از این مهارت، واسطه‌ها را حذف کرده و سود بیشتری به دست می‌آورید.

3- مهارت نگهداری گیاهان دارویی

وقتی که شما گیاهان دارویی را بتوانید به خوبی بشناسید، قادر هستید که شرایط نگهداری آن‌ها را نیز فراهم کنید. هر گیاهی دارای شرایط نگهداری متغیر است و برای اینکه محصولی که به مشتریان خود ارائه می‌دهید کیفیت خوبی داشته باشد، باید این شرایط را برای گیاه فراهم کنید. بسیاری از گیاهان در دمای نامناسب می‌میرند و خاصیت خود را از دست می‌دهند و شما سرمایه خود را از دست می‌دهید.

4- مهارت بسته‌بندی با حفظ خواص گیاه

یکی دیگر از مهارت‌های مورد نیاز برای کسب و کار خانگی دارویی، بسته‌بندی آن‌هاست. بسته‌بندی گیاهان باید به ‌گونه‌ای باشد که خواص یا شکل ظاهری آن‌ها آسیب نبیند و سالم به دست مشتری برسد.

5- مهارت ترکیب گیاهان دارویی

با استفاده از علم گیاهان دارویی که دارید، می‌توانید گیاهان دارویی را با هم مخلوط کنید و خواص معجون درمانگر خود را چندین برابر کنید. بسیاری از شرکت‌های دم‌نوش سازی برای جذب بیشتر مشتری از این راه استفاده می‌کنند.

از کجا این مهارت‌ها را یاد بگیرم؟

یکی از مزیت‌های اینترنت، افزایش آگاهی مردم است. شما می‌توانید با استفاده از تحقیقاتی که در اینترنت انجام می‌دهید با تمامی خواص گیاهان و استان‌هایی که این گیاهان را رشد می‌دهند، آشنا شوید. اگر بخواهید در خانه خود به گرفتن اسانس‌های گیاهان دارویی روی آورید می‌توانید در کلاس‌های آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای نیز شرکت کنید و پس از 208 ساعت آموزش مدرک این حرفه را دریافت کنید.

میزان سرمایه

در کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی میزان سرمایه به نوع فعالیتی که انجام می‌دهید، بستگی دارد. مثلاً اگر شما بخواهید این نوع کسب و کار را فقط در زمینه خشک و بسته‌بندی کردن انجام دهید به سرمایه‌ای کمتر از 5 میلیون تومان نیاز خواهید داشت. این میزان سرمایه فقط برای خریداری مواد اولیه و بسته‌بندی آن‌ها صرف می‌شود. اما اگر بخواهید که عرقیات هر گیاه را نیز تولید کنید، احتیاج به یک دستگاه عرق‌گیری (گلاب‌گیری) دارید که با استفاده از آن عصاره هر گیاه را به دست می‌آورید. امروزه کمترین قیمت دستگاه عصاره گیری عرقیات 600 هزار تومان است.

یعنی کمتراز 7 میلیون نیاز دارید

شما با استفاده از 3 میلیون تومان می‌توانید کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی را شروع کنید. این میزان سرمایه برای ابتدای کار بسیار مناسب است و در آینده با افزایش سفارش‌هایی که می‌گیرید می‌توانید سرمایه خود را بیشتر کنید. بیشترین میزان سرمایه شما برای خرید مواد اولیه صرف می‌شود. هر فردی با هر میزان تحصیلات و توانایی که دارد می‌تواند در کسب و کار گیاهان دارویی فعالیت داشته باشد. سرمایه‌ای که در مقابل کسب و کار پردرآمد خود صرف می‌کنید در سه ماه اولیه کار برگردانده می‌شود.

با استفاده از سرمایه‌ای در حدود 3 میلیون تومان قادر هستید کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی خود را راه‌اندازی کنید.

روش کسب درآمد از بسته بندی گیاهان داروئی

در کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان دارویی شما با استفاده از گیاهان دارویی که از نقاط دیگر کشور یا شهر خود تهیه می‌کنید، می‌توانید درآمدزایی کنید. به این صورت که این گیاهان را در شرایط مطلوب نگهداری می‌کنید و با خشک کردن یا عرق‌گیری آن‌ها را به فروش می‌رسانید. در این نوع کسب و کار خانگی گیاهان خشک شده را در اندازه‌های مختلف بسته‌بندی می‌کنید و در بازار هدف آن‌ها را به فروش می‌رسانید. علاوه بر آن عرق‌هایی که از این گیاهان به دست آمده‌اند را در شیشه‌هایی که مخصوص نگهداری عرقیات هستند، نگه داری و به فروش می‌رسانید.
با کسب و کار خانگی داروهای گیاهی و به دست آوردن عرقیات آن‌ها می‌توانید نبض بازار را به دست آورید و با استفاده از آن‌ها درآمد خود را چندین برابر کنید. در این نوع کسب و کار خانگی به مقدار کمی جا برای نگهداری گیاهان نیاز دارید، یک اتاق کوچک یا قسمتی از خانه که آلودگی به آن راه ندارد برای این کار مناسب است. داروهای گیاهی برای بیماران بسیار مفید است و نگهداری آن‌ها در خانه هیچ گونه خطری برای افراد خانواده ندارد.

زمان جمع‌آوری گیاهان دارویی

بسته بندی گیاهان داروئی
بسته بندی گیاهان داروئی

برای اینکه کسب و کار خانگی  خود را به موفقیت برسانید، باید به گیاهانی که به عنوان مواد اولیه خریداری می‌کنید توجه کنید. در این نوع کسب و کار مهم‌ترین عامل ، مواد اولیه مرغوب است. برای اینکه گیاهان دارویی خود را با کیفیت بالا خریداری کنید باید توجه داشته باشید که گیاه در نواحی اطراف کارخانه یا در حاشیه جاده‌ها رشد نکرده باشند. همچنین باید مواظب باشید تا محل رویش گیاهان دارویی به دور از مواد شیمیایی یا معادن باشند. این مواد می‌توانند بر روی خواص گیاه و مکانیسم عمل آن‌ها بر روی بدن مؤثر باشند. گیاهان دارویی که به دور از این شرایط رشد کنند بهترین محصولات و تأثیرات را دارند.

روش‌های خشک کردن گیاهان دارویی در خانه

برای اینکه گیاهان دارویی خود را به بهترین نحو خشک کنید، لازم است در درجه حرارت پایین خشک شوند. دمای بالا موجب می‌شود تا گیاهان دارویی عطر و رنگشان تغییر کند، برای همین موجب می‌شود تا این گیاهان خاصیت کمتری داشته باشند. از همین رو به شما راه‌هایی برای درست خشک کردن گیاهان دارویی را معرفی می‌کنیم.

آویزان کردن

در این روش می‌توانید گیاهان را با استفاده از طناب‌هایی که در دیوارهای خانه نصب کرده‌اید، با فاصله و به صورت وارونه آویزان کنید. در این روش قادر هستید که از چوب لباسی‌های اضافه خود در خانه کمک بگیرید و گیاهان دارویی خود را بر روی آن‌ها آویزان کنید تا در فضای کمتر، تعداد بیشتری گیاه را خشک کنید.

نحوه خشک کردن گیاهان دارویی
بسته بندی گیاهان داروئی

فر خاموش

فرهای خانگی به دلیل اینکه رطوبتی ندارند محل مناسبی برای خشک کردن گیاهان دارویی محسوب می‌شوند. فرهای گاز خانگی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای اینکه فضای کمتری برای کسب و کار خانگی داروهای گیاهی اشغال کنید، بهترین گزینه محسوب می‌شوند. فرها در حالت خاموش دمایی پایین‌تر از 40 درجه سانتی‌گراد دارند و این دما برای خشک کردن گیاهان داروی بسیار مناسب است.

روی سینی یا صفحه‌های صاف

بعضی از افراد علاقه دارند که در حیاط خانه خود بسته بندی داروهای گیاهی را انجام میدهند. برای اینکه از فضای اضافی حیاط خانه خود استفاده کنید، می‌توانید از سینی‌های بزرگ یا صفحه‌های صاف برای خشک کردن گیاهان دارویی بهره ببرید. این نوع خشک کردن گیاهان دارویی که قدیمی‌ترین روش محسوب می‌شود، بسیار مؤثر بوده و برای خانه‌های حیاط دار مناسب است. در روز می‌توانید گیاهان را در حیاط خود خشک کنید و در شب برای جلوگیری از رطوبت زدگی، آن‌ها را به داخل خانه بیاورید.
توجه داشته باشد که از هر نوع روشی برای خشک کردن استفاده می‌کنید، باید تمامی گیاهان با فاصله از هم چیده شوند و نباید ظرف‌ها را جا به جا کنید. ظروفی که در ابتدای کار خود انتخاب کرده‌اید و گیاهان را در آن‌ها خشک می‌کنید باید تا انتهای مراحل خشک شدن گیاه تغییر نکنند و ثابت باشند.

روش‌های نگهداری گیاهان دارویی

به صورت معمول از هر یک کیلو گرم گیاه تازه می‌توان گفت که نزدیک به 150 گرم علف و برگ خشک، 300 گرم ریشه و ریزوم و حدوداً 500 گرم جوانه و پوسته به دست می‌آید. برای اینکه زحماتی که برای خشک کردن گیاهان کشیده‌اید به هدر نرود، لازم است که آن‌ها را در ظروفی مناسب بسته‌بندی کنید. با استفاده از ظروف مناسب خواص گیاهان دارویی حفظ می‌شود و می‌توانید آن‌ها را به بازار و مصرف کننده نهایی به فروش برسانید. این ظروف می‌توانند از جنس شیشه یا پلاستیک باشند. تمامی ظروف باید درپوش داشته باشند و درون آن‌ها کاملاً عاری از رطوبت باشد. در غیر این صورت ممکن است که کپک بزنند یا خراب شوند.

چند نکته مهم

اگر از پاکت استفاده می‌کنید می‌توانید جنس آن‌ها را از کاغذ یا پلاستیک انتخاب کنید. بر روی هر بسته نام گیاه و تاریخ جمع‌آوری آن را ذکر کنید تا آن‌ها را باهم اشتباه نگیرید. برای جلوگیری از خراب شدن گیاهان دارویی خشک شده لازم است تا بسته‌ها را در محلی که جریان هوا داشته و رطوبت ندارد، نگه‌داری کنید. نور و رطوبت دشمن اصلی گیاهان دارویی خشک شده هستند برای همین محلی که انتخاب می‌کنید باید به دور از این شرایط باشد.

برای به دست آوردن محصولات با کیفیت بالا در کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان دارویی ، باید این گیاهان را در شرایط مناسب خشک و نگهداری کنید.

بازار هدف بسته بندی گیاهان داروئی

کسب و کار خانگی داروهای گیاهی

بسته بندی داروهای گیاهی دارای بازارهای متنوعی است. شما قادر هستید با این نوع کسب و کار و فروش آن‌ها به مغازه‌های مختلف، درآمد بالایی داشته باشید. بازار هدف گیاهان دارویی فقط به مغازه‌های عطاری خلاصه نمی‌شود. محصولاتی که در این نوع کسب و کار تهیه می‌کنید، برای موارد مختلفی به فروش می‌رسد.

در این قسمت به شما بازار هدف فروش گیاهان دارویی بسته بندی شده را معرفی می‌کنیم :

 1. با استفاده از بسته‌بندی گیاهان دارویی می‌توانید به عطاری‌ها کسب و کار خود را به آنها معرفی کنید. عطاری‌ها برای تأمین مواد مورد نیاز خود به عرقیات و گیاهان دارویی بسته‌بندی شده نیاز دارند. این عطاری‌ها به عنوان مشتریان انبوهی از محصولات شما را می‌خرند و به دیگران توصیه می‌کنند. شما با استفاده از کیفیت بالا و مواد مرغوبی که تولید کرده‌اید، مشتریان عمده خوبی پیدا خواهید کرد.
 2. محصولات خود را به خوبی با همدیگر ترکیب کنید و به صورت دم‌نوش به افراد مختلف معرفی کنید. امروزه استفاده از دم‌نوش در طول روز بسیار باب شده است. دم‌نوش‌هایی که برای درمان سرماخوردگی، سردرد یا حتی رفع خستگی و آرامش مناسب است. نکته مهم در این محصولات دانش بالای شما در ترکیب گیاهان دارویی و آگاهی از مکانیسم عملکرد آنها است.
و  در ادامه مقاله کسب درآمد از بسته بندی گیاهان داروئی
 1. با استفاده از تولید دم‌نوش و عرقیات گیاهی، می‌توانید با کافه‌ها و رستوران‌های معتبر ایران قرارداد ببندید. کافه‌ها و کافه رستوران‌هایی که در سراسر ایران وجود دارد برای مشتریانی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند، دم‌نوش‌ها و سرد نوش‌هایی را تدارک دیده‌اند. در این مکان‌ها از عرقیات شما برای تهیه سرد نوش‌هایی مانند خیار سکنجبین، بهار نارنج و… استفاده می‌شود. همچنین دم‌نوش‌ها و گیاهانی که خشک کرده‌اید برای مشتریانی که طرفدار دم‌نوش یا (herbal tea) هستند نیز مناسب است.
 2. درمانگران طب سنتی برای اینکه بیماران خود را درمان کنند، از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند. برای اینکه مشتریان بیشتری داشته باشید، با این پزشکان قرارداد ببندید و بسته‌های گیاهان دارویی خود را به آن‌ها معرفی کنید.
 3. در صورت تداوم در این کسب و کار می‌توانید به فکر صادرات محصولات خود و کسب درآمدهای ارزی نیز باشید.

برای اینکه محصولات بسته بندی شده داروهای گیاهی خود را به فروش برسانید می‌توانید با عطاری‌ها، اطبا سنتی و کافه‌ها قرارداد ببندید.

کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی
بسته بندی گیاهان داروئی

سخن آخر در مورد بسته بندی گیاهان دارویی

کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان دارویی برای بسیاری از افراد علاوه بر سوددهی، لذت‌بخش نیز است. این نوع کسب و کار به دلیل اینکه با سلامتی افراد سر و کار دارد، برای کارآفرین لذت بخش است. کسب و کار خانگی گیاهان دارویی با سرمایه پایین راه اندازی می‌شود و بازار هدف متنوعی دارد. با استفاده از بسته‌بندی محصولات گیاهی دارویی و صرف هزینه پایین، می‌توانید بازار کار همیشگی داشته باشید. نیاز به محصولاتی که شما تولید می‌کنید همیشه در بازار وجود دارد و با توجه به گستردگی بازار هدف، اشباع‌ناپذیر است.

منابع :

 

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد آرا: 75

2 دیدگاه برای “درآمد عالی از کسب و کار خانگی بسته بندی گیاهان داروئی

 1. حسین گفته:

  با سلام بنده تو استان فیرزکوه متوجه شدم که صد نوع گیاه دارویی وجود داره از اونجایی که من خیلی وقت بود موقع فصول سال حساسیت سرما خوردگی داشتم و به طور اتفاقی با یه نوع دمنوش گیاهی اشنا شدم که حساسیت من و برطرف کرد و مشتاق شدم در این بازار فعالیت کنم .میخواستم بدونم برای ثبت محصول و بسته بندی ومجوز باید به کجا مراجعه کنم یا اینکه حداقل تولید یه محصول باید چند کیلو باشد .وشرایط نگهداری و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *