انواع مشتری

با انواع مشتری و روشهای افزایش مشتریان آشنا شوید

4.8
(4)

انواع مشتری، یکی از مهم ترین مفاهیم کسب وکار است که هر صاحب کسب وکاری باید آن را درک کرده و روش های جذب، حفظ و افزایش آن را بداند. اهمیت آگاهی از دسته بندی مشتریان رابطه مستقیم با میزان درآمد شما از کسب و کارتان دارد. اگر نتوانید مشتریان را از همدیگر تشخیص بدهید ، هزینه های تبلیغات و رسیدن به مشتریان به طرز عجیبی افزایش می یابد. یک نکته مهم اینکه اگر نتوانید مشتریان خود را دسته بندی کنید، برنامه های فروش شما نیز دچار اختلال می شود.گونه های مختلف مشتریان در تمام سطوح و دسته بندی های کسب وکار یکسان است، فقط برنامه جذب، حفظ و افزایش آنها به نسبت بودجه شما تغییر می کند. در این مقاله جامع آموزشی شما را با ۳ دسته مهم مشتریان یک کسب و کار و استراتژی های افزایش آنها در برنامه بازاریابی آشنا می کنم.

انواع مشتری بر اساس برنامه بازاریابی

فارغ از سطح کسب وکار شما که می تواند یک کسب و کار خانگی ، کوچک ، متوسط یا صنعتی باشد، برنامه بازاریابی شما نیز رکن مهمی برای دسته بندی خریداران و استفاده کنندگان خدمات شماست. در برنامه بازاریابی DM( این برنامه بازاریابی با تمام جزئیات از یافتن مشتری تا فروش چشمگیر توسط تواناشو به صاحبان کسب وکارشرکت کننده در بوت کمپ آموزش داده می شود) که یکی از موفق ترین برنامه های جامع بازاریابی و فروش برای کسب وکارهای کوچک است. مشتریان به سه دسته اصلی زیر تقسیم می شوند
۱- مشتریان بالقوه
۲- مشتریان مایل به خرید
۳- مشتریان وفادار

انواع مشتریان

مشتری بالقوه به چه کسی می گویند

هنگامی که شما مهارت یا ایده تان را به یک محصول یا خدمت تبدیل می کنید در اولین گام یک کسب و کار ناشناخته و گمنام هستید که باید بهترین جاویژه یا همان نیچ مارکت را برای محصول تان کشف یا خلق کنید. بعداز خلق یا کشف نیچ مارکت وقت آن است که این بازار هدف اختصاصی را از محصول تان آگاه کنید. به این گروه از افراد یا سازمان ها مشتری بالقوه می گویند. یعنی کسانی که احتمال دارد بعداز آگاهی از مزایا یا ارزش های پیشنهادی محصول شما اقدام به خرید نمایند. پس یکی از انواع مشتری، مشتریان بالقوه می باشد.

بامشتریان مایل به خرید بیشتر اشنا شوید

مشتریان مایل به خرید همان گروه بالقوه ها هستند که بعداز اطلاع از ارزش و مزیت های محصول ما تصمیم گرفته اند ما را دنبال کنند و به احتمال زیاد با اطلاعات خوب محتواهای ما به مرحله خرید می رسند. این گروه از انواع مشتری یکی از مهم ترین بخش های برنامه بازاریابی و فروش شما هستند. بیشترین انرژی جذب و حفظ مشتریان در این بخش اتفاق می افتد . کانال های ارتباطی ، محتواهای جذاب و خلاقانه بیشتر برای این گروه طراحی می شوند. طبیعتاً زمان تصمیم گیری برای خرید در بین این گروه از مشتریان طولانی است. گاهی بعضی از افراد این گروه باید در معرض دهها محتوای حرفه ای قرار بگیرند تا به محصول شما اعتماد کنند.

روش های جذب مشتری

مشتری وفادار

گروه سوم مشتریان ، مشتری های وفادار هستند. این گروه کسانی هستند که به دلایل مختلف حاضر نیستند شما را کنار بگذارند. مشتریان وفادار اعتقاد دارند محصول شما مشکل و یازشان را به نحو احسن برطرف می کنند. برای تهیه محصولات جدید شما صف می کشند. دیگران را تشویق به تهیه محصولات و خدمات شما می کنند. در واقع در بین انواع مشتری ، این گروه شرکای کلیدی شما هستند. به دست آوردن یکی از آنها شبیه کشف یک رگه طلا در معدن و از دست دادن حتی یکی از آنان یک ضربه و خسارت جبران ناپذیر است.

دلایل تبدیل شدن مشتری مایل به خرید به قبیله یا مشتری وفادار

۱- ارزش پیشنهادی متناسب با مشکل یا نیاز مشتری
۲- دریافت احترام و جایگاه از طرف شما
۳- سنگینی کفه ترازو در ارزش افزوده محصول نسبت به قیمت
۴- خدمات و پشتیبانی ارزشمند بعداز استفاده یا تهیه محصول و خدمت شما
۵- نارضایتی از محصولات رقبا به دلایل مختلف

تکنیک های جذب مشتری بالقوه

برای پیدا کردن مشتری بالقوه در بازاریابی DM مهم ترین گام انتخاب رسانه مناسب برای رسیدن پیام به مشتری است. اگر شما روی نیچ مارکت یا همان جاویژه تمرکز کرده باشید، مهم است که بدانید رسانه صاحب اعتبار و مورد استفاده این نیچ مارکت چیست. هرشبکه اجتماعی کاراکتر و شخصیت اختصاصی خود را دارد. مثلاً شبکه اجتماعی لینکدین ، محل تعاملات مدیران عامل ، بنیانگذاران و فعالان آکادمیک در حوزه کسب وکار است. پینترست یک شبکه اجتماعی محل تعاملات صاحبان کسب وکارهای شخصی و کوچک است که ایده های خود را به اشتراک می گذارند. اینستاگرام یک شبکه اجتماعی عکس و ویدیو محور برای عامه مردم اعم از صاحبان کسب وکارهای خانگی و علاقمندان به وب گردی است. طبیعتاً باید شبکه اجتماعی یا مدیایی را انتخاب کنید که نیچ مارکت شما آنجا حضور پر رنگ تری دارد.

رسانه های مناسب پیام رسان به مشتری بالقوه

علاوه بر شبکه های اجتماعی ، VOD ، رادیو ، تلویزیون ، شبکه های ماهواره ای ، پست ، پیامک و ایمیل نیز یک کانال مناسب برای رساندن پیام شما به مشتری بالقوه است. تاکید میکنم هیچ وقت به صورت همزمان از چند کانال برای رساندن پیام به جاویژه استفاده نکنید. آنها باید کانال اصلی شما را کشف کنند ، یعنی جایی که خودشان حضور دارند.

تکنیک های جذب و ایجاد کشش بین مشتریان بالقوه و محصول

بعداز انتخاب رسانه مناسب باید یک پیام قدرتمند و حرفه ای طراحی کنید. پیامی که نیچ مارکت در مواجه با آن به قدر کافی کنجکاو و علاقمند شود. تبلیغ نویسی یکی از مهارت هایی است که شما باید برای این قسمت از کسب وکار فرا بگیرید. تمام هدف شما این باشد که نیچ مارکت شما را دنبال کند و تمایل داشته باشد که بیشتر درباره شما و محصول تان بداند. انواع مشتری باید در معرض تبلیغات باشند اما تبلیغات مشتریان بالقوه شگفت انگیز است، هم تبلیغ است هم آموزش ، هم هدیه است هم پیشنهاد. ضمنا از اینجا می توانید یک مقاله کامل برای ایده های جذب مشتری جدید مطالعه کنید
۱- یک تبلیغ زمان دار + یک هدیه ارزشمند طراحی کنید
۲- کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ با محتوای ویدیویی اجرا کنید
۳- گاو بنفش در تبلیغات پیاده سازی کنید

تکنیک های جذب مشتریان مایل به خرید

این گروه از مشتریان کسانی هستندکه یک مشتری بالقوه بوده اند، حالا تصمیم گرفته اند به شکل جدی تراطلاعات و محتوای شما را دنبال کنند تا به یقین برسند که محصول یا خدمت شما می تواند جایگزین خوبی به جای رقبا باشد. مهم ترین ابزار شما برای ورود این گروه به قیف خرید، محتوا است. همان طور که می دانید در حال حاضر بین فرمت های محتوایی، ویدئو پرطرفدارترین است. اما نکته مهم، تعداد محتوا ، سناریوهای محتوا و تعداد ارسال به مخاطب است. گاهی لازم است تا ۱۲ بار محتواهای متفاوت و ارزشمند برای مشتری مایل به خرید ارسال کنید.

ایده های تولید محتوا برای مشتریان مایل به خرید

– مقایسه مزیت های محصول شما با محصولات رقبا
– آموزش حفظ و نگهداری
– مقایسه محصول شما با محصولات قدیمی
– مشاوره خرید موفق
– تغییرات لایف استایل با محصول شما
– جزئیات تولید
– درباره متریال و مواد
– شیوه های مصرف

تکنیک های حفظ مشتریان وفادار

– ارسال هدایای فیزیکی در قالب سورپرایز
– مشارکت در سود با طرح های خلاقانه
– خلق فرصت بیان نظرات ، دیدگاهها و ایده ها

خلاصه مقاله آشنائی با انواع مشتری

اگر با انواع مشتری و شیوه برخورد با آنها آشنا نباشید، اگر استراتژی و برنامه ای برای هر یک از گروهها نداشته باشید . اگر توانایی خلق سناریو ، تبلیغ نویسی ، تولید محتوای ویدیویی ندارید، طبیعتاً انتظار ورود جریان مستمر از مشتریان نداشته باشید . بوت کمپ راه اندازی کسب وکار با فروش چشمگیر تنها راه عملی برای پیاده سازی صفر تا صد برنامه بازاریابی DM برای کسب وکارهای کوچک است که توصیه می کنم از دست ندهید.

بوت کمپ راه اندازی کسب و کار با فروش چشمگیر

یکی از منابع مورد مطالعه:

کورپوریتدفاینانس انیستیتو

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 4

1 دیدگاه برای “با انواع مشتری و روشهای افزایش مشتریان آشنا شوید

  1. اشتراک‌ها: روش های افزایش فروش محصولات در کسب وکارهای کوچک و خانگی + آموزش کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *