راه اندازی کسب و کار خانگی

آموزش راه‌اندازی کسب و کار خانگی در ۵۹ دقیقه

2.6
(7)

مدت زمان مطالعه : ۶ دقیقه

راه‌اندازی کسب و کار خانگی و تبدیل آن به یک برند، آرزوی تمام افراد مستقل و کارآفرین است. آیا کسب وکارهای خانگی بعد از راه‌اندازی کسب و کارشان، قابلیت برند شدن رادارند؟ آیا می‌توان با منابع موجود و محدودیت‌های فعلی در ایران یک برند معتبر خانگی خلق کرد؟ طبیعتاً جواب این سؤالات مثبت است؛ اما مسیر خلق یک کسب وکار خانگی معتبر از دانش کسب وکار، بازاریابی اصولی و برندینگ حرفه‌ای می‌گذرد. در این نوشتار یک نقشه مسیر و البته سخت برای شما ترسیم می‌کنم. من صداقت را بر امید واهی دادن ترجیح می‌دهم، اینکه چگونه یک کسب و کار راه‌اندازی کنیم و از آن مهم‌تر چگونه کسب و کار خود را تبدیل به یک برند کنیم به سه رکن اساسی بستگی دارد. با من تا پایان مقاله همراه باشید.

رئوس مقاله راه اندازی کسب و کار

 •  نقشه مسیر راه‌اندازی کسب و کار خانگی
 •  نوآوری یا مزیت رقابتی، اصل مهم موفقیت راه‌اندازی کسب و کار خانگی
 •  آیا می‌توانم در یک کسب وکار خانگی کوچک یک مزیت رقابتی خلق کنم؟
 • اقدامات گام‌به‌گام خلق مزیت رقابتی محصولات کسب و کار خانگی
 • بازاریابی رکن سوم خلق یک برند کسب وکار خانگی
 • برنامه بازاریابی کسب وکارهای خانگی در زمان راه‌اندازی
 • ویژگی اول برنامه بازاریابی مناسب راه‌اندازی کسب و کار خانگی
 • رابطه اندازه و ابعاد کسب و کار با بازاریابی
 • مدل بازاریابی مناسب، ویژگی سوم کسب وکارهای خانگی موفق
آموزش راه اندازی کسب و کار
چگونه یک برند کسب و کار خانگی راه اندازی کنم

نقشه مسیر راه‌اندازی کسب و کار خانگی

همان‌طور که می‌دانید سفر راه‌اندازی کسب وکار در هر ابعاد و شاخه‌ای مانند همه سفرها با مشخص نمودن مبدأ، مقصد و نقشه مسیر راه شروع می‌شود. رکن اساسی و یکی از اضلاع سه‌گانه مثلث کسب و کار نقشه راه یا همان چشم‌انداز طراحی؛ راه‌اندازی و مدیریت کسب وکار است. این چشم‌انداز درگذشته به‌وسیله بیزینس پلان یا همان برنامه تجاری توسط یک یا چند مشاور طراحی می‌شد. هم‌اکنون آن جزوه سنگین و گیج‌کننده تبدیل به یک بوم مدل کسب وکار با بیزینس پلن شده است. اهمیت تکمیل این بوم به‌اندازه اهمیت بقای کسب وکار شماست. حتی اگر تصمیم به راه‌اندازی یک برند کسب و کار خانگی دارید. از این اینجا، دوازده ویدیو آموزشی تکمیل این بوم به‌اضافه فایل پی‌دی‌اف بوم مدل کسب وکار را رایگان دانلود کنید.

ویدئوهای آموزشی رایگان بوم مدل کسب و کار برای کسب و کار خانگی
ویدئوهای آموزشی رایگان بوم مدل کسب و کار برای کسب و کار خانگی

نوآوری یا مزیت رقابتی، اصل مهم موفقیت راه‌اندازی کسب و کار خانگی

کلمه نوآوری و کلمه مزیت رقابتی در نگاه اول ترسناک، پیچیده و غیرقابل‌دسترس هستند. واقعیت این است که رشد سریع و فروش زیاد محصول شما بدون مزیت رقابتی نسبت به همکاران یا نوآوری در بخشی از کسب وکار امکان‌پذیر نیست؛ اما خلق مزیت رقابتی یا نوآوری در مدیریت کسب وکار، اقدام چندان پیچیده‌ای نیست. برای خلق یک مزیت در محصول روش‌های مختلفی وجود دارد که با کمک یک کوچ امکان‌پذیر است و همچنین نوآوری در کسب وکار نیز در همان ویدیوهای آموزشی بوم مدل کسب وکار باده‌ها مثال آموزش داده‌شده است. یک مثال کاربردی و ساده برای نوآوری در کسب وکار، سیستم فروش اقساطی شرکت شهر فرش است. روش پرداخت، کاهش هزینه‌های خرید مشتری با تعویض فرش کهنه با نو، آغاز اقساط از سال آینده، استقرار باجه‌های عقد قرارداد فروشو انتقال رایگان فرش درب منزل نمونه بارز نوآوری است.

آیا می‌توانم در یک کسب وکار خانگی کوچک یک مزیت رقابتی خلق کنم؟

البته که می‌توانید. باید چنین کاری بکنید. بدون مزیت رقابتی در محصول، مدت‌زمان توسعه کسب وکار شما سال‌ها افزایش پیدا می‌کند. هزینه‌های جذب مشتری شما نیز چند برابر می‌شود. گام اول خلق مزیت رقابتی به‌عنوان یکی از ارکان مهم راه‌اندازی یک برند کسب و کار خانگی، بررسی رقبا و محصولاتشان است. شاید نیاز باشد چند نمونه از محصولات رقبا را تهیه کنید و اقدامات زیر را روی این محصولات و کسب و کارها انجام دهید.

اقدامات گام‌به‌گام خلق مزیت رقابتی محصولات کسب و کار خانگی

۱- محصولات را با کوچ خود بررسی کرده فهرستی از مزایا و معایب آن‌ها استخراج‌کنید
۲- از طریق شبکه‌های اجتماعی با مشتریان رقبا گپ بزنید و نظر آن‌ها را جویا شوید
۳- فهرستی از ایده‌های خنده‌دار برای تغییر در محصولات مذکور تهیه کنید
۴- دورهمی تحلیلی با مشتریان محصولات بگذارید (در قالب عصرانه یا ناهار مشورتی)
۵- ایده‌های جدید را تست بزنید و بازخورد بگیرید

بازاریابی رکن سوم خلق یک برند کسب وکار خانگی

استفاده نادرست و نابجا از بعضی کلمات، اهمیت آن‌ها را کمرنگ می‌کند. بازاریابی از آن دست کلماتی است که برای بسیاری از افراد مترادف فروش است. بازاریابی روح یک کسب وکار است. اگر به من بگویند بازاریابی چیست؟ بلافاصله می‌گویم، همه‌ی کسب و کار، بازاریابی است. بازاریابی ابتدا با برنامه و هدف شروع می‌شود، اما در طول مسیر مرتباً تغییر کرده، اصلاح می‌شود. چراکه بازاریابی مانند یک موجود زنده است. رشد می‌کند، نیاز به سوخت دارد. نیاز به رسیدگی و نظارت دارد. راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی بدون برنامه بازاریابی مشخص، بدون اختصاص اعتبار مالی، محکوم‌به شکست آن کسب و کار است. کسب وکارهای خانگی جزو دسته کسب و کارهای خرد هستند. پس نیاز به یک برنامه بازاریابی مناسب دارند. شما نمی‌توانید در زمان راه‌اندازی کسب و کار از برنامه بازاریابی کسب وکارهای موفق یا در حال فعالیت استفاده کنید.

برنامه بازاریابی کسب وکارهای خانگی در زمان راه‌اندازی

در زمان راه‌اندازی کسب وکار نیازمند یک برنامه بازاریابی جامع، کاربردی و کم‌هزینه دارید. اهمیت انتخاب درست برنامه بازاریابی با افزایش فروش چشمگیر و رشد برند رابطه مستقیم دارد. راه‌اندازی یک برند کسب و کار خانگی در هر حوزه‌ای بدون برنامه جذب مشتری، حفظ و افزایش آن‌ها، امکان‌پذیر نیست. در زمان انتخاب شیوه بازاریابی، به سه ویژگی مهم توجه کنید. مدل کسب و کار، ابعاد کسب وکار و مدل بازاریابی. برای درک اهمیت این سه ویژگی و انتخاب درست برنامه بازاریابی کمی مطالعه کتب بازاریابی کسب وکارها کمک شایانی به موفقیت شما می‌کند. دن کندی یک جمله کلیدی درباره بازاریابی دارد که اهمیت و ماهیت برنامه بازاریابی را مشخص می‌کند.

در پایان کسب و کاری موفق می‌شود که برای جذب مشتری اولیه هزینه بیشتری کرده

ویژگی اول برنامه بازاریابی مناسب راه‌اندازی کسب و کار خانگی

همان‌طور که می‌دانیدکسب وکارها در هر حوزه مدل‌های مختلفی دارند. به‌طور مثال یک شیرینی پز ماهر می‌تواند یک کسب وکار آموزشی در این حوزه راه‌اندازی کند یا یک تولیدی شیرینی اختصاصی. طبیعتاً برنامه بازاریابی یک کسب و کار آموزشی برای تبلیغات، ساخت محتواهای لازم، انتخاب نیچ مارکت درست با یک تولیدی شیرینی فرق دارد. پس مدل کسب و کارتان را مشخص کنید

رابطه اندازه و ابعاد کسب و کار با بازاریابی

کسب و کارهای بزرگ برای بازاریابی و برندینگ از مدل بازاریابی انبوه یا مدل برندینگ استفاده می‌کنند. بودجه کافی و نمایش قدرت، محرک‌های خوبی برای تبلیغات گسترده و گران‌قیمت در سطح شهر است؛ اما یک کسب وکار کوچک و خانگی فاقد منابع مالی فراوان است. پس برنامه بازاریابی کسب و کار خانگی باید با مدل‌هایی مانند بازاریابی ۹ سگمنت یا بازاریابی USB یا مدل بازاریابی مستقیم فروش انجام پذیرد. مخصوصاً در زمان راه‌اندازی کسب و کار باید بر اساس بوم مدل کسب وکار و ایده‌های جذب مشتری کاربردی و با توجه به منابع مالی اقدام نمود. شاید کمی پیچیده به نظر برسد. توصیه می‌کنم ابتدای کار و برای طراحی برنامه بازاریابی از یک کوچ بازاریابی کمک بگیرید. مجموعه تواناشو در این زمینه متخصصان خوبی در اختیار شما می‌گذارد.

مطمئن باشید راه‌اندازی کسب وکار خانگی و تبدیل آن به یک برند بازتاب خواست و تلاش شما در رؤیاهایتان بوده است.

 

مدل بازاریابی مناسب، ویژگی سوم کسب وکارهای خانگی موفق

در مطالب قبلی اشاره به مدل‌های بازاریابی کردم. برنامه‌های بازاریابی مناسب طراحی و راه‌اندازی یک کسب و کار به سه موضوع توجه ویژه دارند. بازار هدف اختصاصی (نیچ مارکت)، طراحی مفهومی اولین تبلیغ و کانال انتشار (شیوه انتشار تبلیغ) اگر تصمیم دارید یک برند موفق کسب و کار خانگی راه‌اندازی کنید تمام تمرکز خود را روی این سه موضوع بگذارید. از فیلتر شدن ، تحریم شدن و مشکلات دیگر نترسید. همیشه راهی برای رسیدن به هدف هست. هزینه اصلی کسب وکار شما اینجاست. بیشترین پول را به طراحی و انتشار پیام تبلیغی‌تان اختصاص دهید. آغاز یک کسب وکار موفق با تبلیغات حرفه‌ای، سرعت شما دررسیدن به درآمد زیاد را افزایش می‌دهد

نتیجه

با خواندن این مقاله متوجه شدید که دقیقاً باید چه مسیری را طی کنید تا یک برند موفق در کسب وکارهای خانگی راه‌اندازی کنید. ضمناً فایل های آموزشی تکمیل بوم مدل کسب و کار به همراه فایل پی‌دی‌اف بوم مدل کسب وکار نیز در اختیار شما قرار دارد (به‌صورت رایگان) ضمناً برای راه‌اندازی کسب و کار خود می‌توانید روی کوچینگ و آموزش متعهدانه مجموعه تواناشو و شخص بنده حساب کنید.

منبع:

هاب اسپات

درباره دن کندی

بازاریابی کسب و کارهای خانگی

ایده های راه اندازی کسب و کار خانگی در سال ۲۰۲۳

برای دانلود بوم مدل کسب و کار روی دکمه زیر کلیک یا تپ کنید

دانلود بوم مدل کسب و کار

تهیه مطلب: علیرضا احدی

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.6 / 5. تعداد آرا: 7

2 دیدگاه برای “آموزش راه‌اندازی کسب و کار خانگی در ۵۹ دقیقه

 1. محمد رضا گلستانی گفته:

  سلام روز بخیر زیر صدای ،صدای شما در ویدئو جادوی… بالاست،پیشنهاد میکنم زیر صدا نزارید چون شما دارید تدریس میکنید وآموزش میدید.

  • علیرضا احدی گفته:

   خیلی ممنونم از دقت نظرتون. زیرصدا فقط بخاطر یکنواخت نبودن صدا قرارداده شده ولی نکته بسیار مهمی گفتید در جلسات بعدی اعمال میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *