برنامه ریزی کسب و کار

روش آسان برنامه ریزی کسب و کار برای رسیدن به اهداف بزرگ

2.8
(6)

روش آسان برنامه ریزی کسب و کار یکی از مهم ترین دغدغه های صاحبان مشاغل و کسب و کار خانگی است. کتابهای بیشماری در زمینه برنامه ریزی نوشته شده. کارگاه های متعددی برگزار شده. ویدیوهای آموزشی زیادی تولید شده است؛ اما هیچ کدام نتوانسته نتیجه حداکثری بدهد. در این نوشتار کامل، قصد دارم آسان ترین، کاربردی ترین و جامع ترین آموزش برنامه ریزی کسب و کار را ارائه دهم. این آموزش را از دست ندهید. تواناشو تنها مرجع دانش مدیریت کسب و کار برای صاحبان کسب و کار خانگی است. خواهش می کنم این اطلاعات را در اختیار دیگر صاحبان کسب و کار و مشاغل خانگی نیز بگذارید.

 

چرا باید برنامه ریزی کنیم؟

آنچه باعث می‌شود ما به برنامه ریزی کسب و کار اهمیت بدهیم، تبدیل رفتارهای جسته‌گریخته ما به یک فرآیند منظم است. تمام صاحبان کسب و کار، مشاغل، مدیران، برای تحقق اهدافشان باید رفتار فرآیند گونه داشته باشند. اگر رفتارها و اقدامات ما نظام‌مند، مرتب، پیوسته و فرآیند گونه نباشد. اهداف بزرگ ما هرگز محقق نخواهد شد. برنامه ریزی اقدامات ما را نظم، پیوستگی و شکل می‌بخشد.

در این آموزش به چه نکاتی اشاره می‌کنم

برنامه ریزی کسب و کار یکی از ارکان و تاکتیک‌های بنیادی برای صاحبان کسب و کار خانگی است. لذا اهمیت آنچه در مرحله راه‌اندازی و چه در حین کسب و کار آن‌قدر بالا هست که شما برایش وقت بگذارید. در این بسته آموزشی شما کاربردی‌ترین روش طراحی و اجرای برنامه کسب و کار را فرا خواهید گرفت:

 • فرامی‌گیرید دیدگاهتان را به اهداف برنامه ریزی تغییر دهید
 • متوجه می‌شوید تعهد به برنامه یکی از اشتباهات و دلایل رها کردن برنامه است
 • فرامی‌گیرید تعلل در برنامه کسب و کار امری طبیعی و بدیهی است
 • هدف گزاری صحیح را فرامی‌گیرید
 • متناسب با رشد خود و کسب و کارتان برنامه ریزی می‌کنید
 • ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش برنامه ریزی را فرامی‌گیرید

پس هدف ما از برنامه ریزی فقط فرآیند محور شدن رفتارهاست؟

خیر. فرآیند محور شدن، ذهن شمارا مرتب می‌کند. برنامه ریزی کسب و کار، یک تصویر روشن به شما می‌دهد. از نقطه‌ای که هستید به نقطه‌ای می‌خواهید برسید. برنامه ریزی از اقدامات بی‌هدف، بی‌ارزش و احساسی جلوگیری می‌کند. رشد شمارا تضمین می‌کند و به شما قوت قلب می‌دهد.

نمی‌توانم به برنامه ریزی متعهد باشم

یکی از مهم‌ترین دلایل رها کردن برنامه ریزی عدم تعهد ما به برنامه است. البته دلایل موجه زیادی وجود دارد که پایبند برنامه ریزی نباشیم. این‌یک امر طبیعی است. اصلاً نگران نباشید. از کودکی به ما گفته‌اند که اگر برنامه ریزی موبه‌مو انجام نشود، فایده ندارد. دقیقاً از همین‌جا است که والدین و نظام آموزشی، ما را کمال‌گرا تربیت می‌کنند. کاری می‌کنند که عامل رها کردن برنامه در وجود خود ما پرورش پیدا کند. دقیقاً نقطه شکست بسیاری از صاحبان کسب و کار خانگی، همین‌جاست. در این آموزش به شما خواهم آموخت که این دیدگاه را دور بریزید.

می‌توانید تعویق در انجام و اصلاح عدم تعهد داشته باشید

اولین نکته مهمی که می‌خواهم به شما متذکر شوم این است: اگر به هر دلیلی نتوانستید یک هفته یا بیشتر طبق برنامه پیش بروید، هیچ اشکالی ندارد؛ و این عدم انجام تعهدها به دلایل واقعی، هیچ اشکالی ندارد. درواقع بزرگ‌ترین اشتباهی که در دنیا رخ‌داده همین است. عموم مردم از مدیران تا دانش آموزان فکر می‌کنند نباید در میانه راه وقفه‌ای ایجاد شود. صاحبان کسب و کار خانگی فراموش می‌کنند اتفاقاتی هست که قابل پیش‌بینی نیست. پس وارد شدن خلل و وقفه در برنامه یک امر طبیعی است؛ مانند یک هواپیما که در یک کریدور حرکت می‌کند، امکان دارد شما هم خطای مسیر داشته باشید. اشکالی ندارد. با اصلاح به مسیر اصلی برمی‌گردید.

اگر وقفه در کارم و برنامه‌هایم افتاد چه کنم؟

ادامه دهید. آن وقفه را فراموش کنید. مسیر روبرو را ببینید. ادامه بدهید. عامیانه رفتار نکنید. به شنبه و یا روز اول ماه دیگر واگذار نکنید. گرفتار کمال‌گرائی نشوید. نگذارید آموزه‌های اشتباه کودکی مانع ادامه مسیر شما بشوند. وقفه افتادن را به‌عنوان یک امر طبیعی و واقعی در مسیر انجام کارها بپذیرید. برنامه ریزی کسب و کار تنها به این نگاه ممتد شما احتیاج دارد نه به اقدامات ممتد. نگذارید اتفاقات، پیشامدها شمارا مأیوس و سرد کنند. هر اتفاقی که افتاد بعدازآن ادامه بدهید. هر وقت که توانستید و آمادگی داشتید.

ویژگی‌های یک برنامه ریزی ساده، کاربردی و قابل انجام کسب و کار چیست؟

و اما نکات بسیاری هست که قبل از برنامه ریزی کسب و کار شما باید به اصلاح آن‌ها در ذهن خود بپردازید. متأسفانه در بیشتر آموزش‌ها و کتب به دیدگاه قبلی افراد توجهی نمی شودو بدون اینکه نسبت به شرایط، توانائی، طرز تفکر و امکانات افراد توجه شود برای آن‌ها نسخه‌های پیچیده و بسیار دقیقی نوشته می‌شود. نقطه عطف عدم اجرای برنامه‌های کسب و کار از همین‌جا آغاز می‌شود. فارغ از اصول و نظام برنامه کسب و کار باید به نکات مهمی در برنامه ریزی کسب و کار توجه کنید:

 • ساده‌سازی کارها و جلوگیری از پیچیدگی، اولین و مهم‌ترین ویژگی یک برنامه کسب و کار است
 • کوچک کردن کارها، اهداف و کوتاه کردن فرآیندها
 • نزدیک کردن زمان‌های تحقق اهداف کوچک
 • توجه به مدل شخصیتی فرد
 • توجه و دخیل کردن طرز تفکر شخص در برنامه کسب و کار
 • خودکار کردن بعضی از فرآیندها در اجرای کارها
 • دوری جستن از ایدئال‌ها و رؤیاها
 • دوری کردن از انضباط نظامی در اجرای فعالیت‌ها
 • دوری جستن از ورود اهداف بلندمدت به برنامه‌های کوتاه‌مدت
 • کاهش اهداف به حداقل ممکن

این موارد، مهم‌ترین ویژگی‌های یک برنامه کسب و کار برای صاحبان مشاغل خانگی است. هرکدام از این ویژگی‌ها حکم یک ستون برنامه ریزی را دارد. شاید در برخورد اول تفاوت بزرگی بین این ویژگی‌ها با آنچه در ذهنتان بوده است را حس کنید؛ اما حقیقت همین است. کتاب‌ها نسخه‌های پیچیده‌ای برای برنامه ریزی پیشنهاد می‌دهند که شما در پایان مطالعه قید برنامه ریزی را می‌زنید.

گام‌های یک برنامه کسب و کار چیست؟

اولین قدمی که باید برای اجرای یک برنامه کسب و کار بردارید، طراحی گام‌های برنامه‌ریزی‌تان است. با این شرط که ویژگی‌های برنامه ریزی و توانمندی‌های خودتان را در نظر بگیرید. رؤیاهایتان را کنار بگذارید. اهداف بلندمدت را گوشه ذهنتان نگه‌دارید. عجولانه و هیجان‌زده برنامه ریزی نکنید.

گام‌های یک برنامه ریزی مناسب برای کسب و کار و اجرای آن به شرح زیر است:

 • هدف اصلی امسال را طراحی کنید.
 • اجرای قانون LMB را در دستور کار خود قرار دهید.
 • برنامه اجرائی را طراحی کنید.

برنامه ریزی مشاغل خانگی

5 شاخصه مهم در طراحی هدف برای کسب و کار

اولین و مهم‌ترین گام طراحی و اجرای برنامه کسب و کار، تدوین و انتخاب هدف اصلی برای کسب و کارتان در سال جدید است. شما باید تنها یک هدف به‌عنوان هدف غائی برای امسالتان انتخاب کنید. از تدوین اهداف مختلف جداً دوری‌کنید. هدفی که انتخاب می‌کنید باید شاخصه‌های زیر را داشته باشد:

 • اختصاصی باشد

یعنی اینکه از کلی‌گوئی دوری‌کنید. وقتی کسی آن هدف را می‌بیند باید بلافاصله تشخیص بدهد که برای کسب و کار شما و امسالتان طراحی‌شده است. گویا، مختصر و روشن. مثلاً بنویسید کسب سود خالص 300 میلیون تومان در سال 1399 از فروش نوشیدنی گیاهی جنسینگ

 • قابل‌اندازه‌گیری باشد

متأسفانه یکی از اشتباهات بزرگ صاحبان کسب و کار خانگی در برنامه ریزی، انتخاب اهدافی است که قابل‌اندازه‌گیری نیستند. مثلاً موفقیت در کسب و کار، فروش زیاد محصولات. جذب مشتریان جدید. جذب هزار مشتری. این اهداف قابل‌اندازه‌گیری نیستند. هر چیزی که قابل‌اندازه‌گیری نباشد، قابل مدیریت کردن و بررسی هم نیست. جذب هزار مشتری هم هدف مبهمی است. منظور شما مشتری بالقوه است یا مشتری که خرید انجام داده؟ این مشتری چقدر خرید کرده است؟ قابلیت سنجش هدف آن‌قدر مهم است که اگر این فاکتور را نداشته باشد باید بگویم به بن‌بست می‌خورید.

 • قابلیت تحقق داشته باشد

در برنامه ریزی کسب و کار اگر رؤیاهایتان را دخالت بدهید. در همان رؤیاها باقی خواهید ماند. کسب و کار یک موضوع واقعی و ملموس است. نمی‌گویم رؤیا نداشته باشید؛ اما رؤیاهایتان را در قالب اهداف به خورد مغز خود و دیگران ندهید. موفق‌ترین فروشنده ایران باشم. ده میلیارد تومان سود خالص کسب کنم. دو هزار مشتری جدید کسب کنم. این‌ها رؤیائی بیش نیستند. اگر چنین اهدافی انتخاب کنید، ماه سوم همدم شما یأس و ناامیدی خواهد بود.

 • مرتبط با کسب و کارتان باشد

روشن و واضح هدفی برگزینید که مرتبط با کسب و کارتان باشد. فروش صد تخته لحاف چهل تیکه نشان می‌دهد شما چهل‌تکه دوز هستید. فروش صد عدد محصول معلوم نیست دقیقاً برای چه کسب و کاری است.

 • بر اساس زمان انتخاب شود

گاهی افراد در انتخاب و تدوین هدف سراغ موضوعی می‌روند که ازنظر زمان‌بندی نامتناسب است. کسب یک‌صد میلیون تومان درآمد از فروش 100 تخته لحاف چهل‌تکه دوزی. این هدف روشن و قابل تحقق است اما آیا شما می‌توانید در طول شش ماه یا نهایتاً 9 ماه یک‌صد تخته لحاف بدوزید؟ حواستان به اختصاص زمان باشد.

اجرای قانون LMB را در دستور کار خود قرار دهید

قانون LMB درواقع بیانگر ساختار و روش کار شما در طول سال است. واژه LMB مخفف سه کلمه زیر است:

 • LEARNING
 • MARKETING
 • BUSINESS MANAGEMENT

شما در طول برنامه کسب و کارتان فقط سه کار باید انجام دهید. این تنها کاری است که باید هیچ روزی از آن غافل نشوید. درواقع این سه کار تمام آن چیزی است که منجر به تحقق هدفتان می‌شود. یادگیری، بازاریابی، مدیریت کسب و کار در قالب تولید و غیره.

یادگیری

وقتی می‌گویم باید یادگیری یکی از فعالیت‌های اصلی روزمره‌تان هست منظورم توسعه در دو بخش اصلی است. توسعه دانش مهارتی و توسعه دانش کسب و کار.

دانش مهارتی

در توسعه مهارتی شما باید مهارت‌های خودتان را در رشته مخصوص کسب و کارتان مرتباً افزایش بدهید. اگر تولیدکننده محصولات رزینی هستید باید آخرین روش‌های تولید رزین، انواع متریال های مناسب، شناسایی ابزارهای کارآمد و … در دستور کارتان بگذارید. شناسایی سایت‌های مرجع در این زمینه. شناسایی رهبران حوزه کسب و کارتان یعنی کسانی که در این حوزه خلاق‌ترین و بهترین هستند. تهیه کتب آموزشی و شرکت در دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی بخشی از فعالیت‌های یادگیری مهارتی هست.

دانش کسب و کار

همچنین شما باید مرتباً دانش کسب و کار خود را افزایش دهید. بهترین تکنیک‌ها در برنامه بازاریابی. بهترین روش‌های بازاریابی، حسابداری، عکاسی، تبلیغات، طراحی، مدیریت زمان، انبارداری و … بخشی از مواردی هست که باید در طول روز یاد بگیرید. در این بخش هم سایت‌های مرجع، کتب آموزشی، شرکت در کارگاه و دوره‌های آموزشی را در دستور کار خود بگذارید.

بازاریابی

دومین بخش فعالیت‌های شما در تمام طول سال اعم از روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی، انجام امور بازاریابی هست. بازاریابی یکی از ارکان اصلی کسب و کار شماست. هرروز باید بخشی از فعالیت‌هایتان را به بازاریابی اختصاص دهید. بازاریابی گام‌ها و بخش‌های مختلفی دارد. تنها بخش پول‌ساز کسب و کار شما اینجاست. ریشه‌های کسب و کار شما اینجا تقویت می‌شود، درخت کسب و کار شما ازاینجا تغذیه‌شده و بزرگ می‌شود. بازاریابی بخش‌های متعددی دارد. شما می‌توانید در هرروز بخش کوچکی را به عهده بگیرید. مثلاً یک روز تولید محتوا، یک روز انتشار، یک روز پیگیری و گام‌های دیگر را در دستور کار روزانه برنامه ریزی کسب و کار خود بگذارید.

مدیریت کسب و کار

و بخش سوم این برنامه اختصاص دارد به کارهایی مثل: تولید، بسته‌بندی، ارسال، ثبت اطلاعات، طراحی و … شما در طول روز قطعاً باید به تهیه مواد اولیه، ارسال محصولات مشتریان، تولید محصول و … بپردازید. پس بخش سوم برنامه روزانه کسب و کار شما به این موارد اختصاص پیدا می‌کند.

زمان را به واحدهای اصولی تقسیم کنید

سه فعالیت اصلی که نام‌برده شد در طول برنامه کسب و کار شما در بخش‌های زمانی باید مرتباً انجام پذیرد. روز، هفته، ماه، فصل، چهار بخش زمانی شما در برنامه ریزی هستند. برنامه شما در این بازه‌ها باید تکرار شود. نکته ائی که باید به ذهن بسپارید این است که:

 • برای هرروز فقط سه هدف روزانه تدوین کنید
 • برای هر هفته 3 هدف هفتگی تدوین کنید
 • برای هرماه 3 هدف ماهانه تدوین کنید
 • و برای هر فصل سه هدف فصلی تدوین کنید

انتخاب اهداف کم مانند انتخاب واحدهای کم درسی باعث می‌شود فرسوده و غافلگیر نشوید. ناامید نشوید و با تحقق پیروزی‌های کوچک، باانگیزه به مسئله‌های بزرگ‌تر بپردازید.

نمونه جدول برنامه روزانه و هفتگی

نمونه جدول برنامه روزانه کسب و کار

weeklyprogram دانلود برنامه روزانه و هفتگی در قالب اکسل

تا اینجا با هر آنچه برای نوشتن یک برنامه کسب و کار لازم بود آشنا شدیم. اهداف، فعالیت‌ها و واحدهای زمانی. حالا باید یک برنامه شسته‌رفته و کاربردی تهیه کنیم. برای اینکه شما بتوانید به‌راحتی برنامه کسب و کار خودتان را بنویسید، من نمونه برنامه ریزی یک کسب و کار شکلات‌سازی را برای شما می‌نویسم. ضمناً فایل های لازم برای دانلود را نیز همین‌جا قرار می‌دهم. پس قرار ما بر این شد:

 • یک هدف اصلی برای سال 99 انتخاب کنید
 • برای هر هفته، هرماه و هر فصل سه هدف انتخاب کنید
 • در هرروز برای سه کار اصلی بین 1 تا 3 فعالیت را مدنظر قرار دهید
 • زمان خاصی برای انجام فعالیت‌ها مشخص نکنید. چون با مشخص کردن زمان و فرارسیدن آن، در صورت گرفتاری و انجام نگرفتن برای ادامه برنامه بی‌انگیزه می‌شوید.
 • تمام اهداف هفتگی و ماهانه و فصلی باید 5 شاخصه مهم هدف را داشته باشند

بوم اهداف سال، فصل و ماه در برنامه ریزی کسب و کار های خانگی

جدا از برنامه روزانه شما یک بوم اهداف دارید که نوشته‌های داخل آن ثابت نیستند. برای اینکه بتوانید مسیر حرکتتان را اصلاح کنید. اهدافی را که در ابتدای ماه و فصل مشخص می‌کنید می‌توانید در ادامه تغییر دهید. این تغییر می‌تواند کاهش یا افزایش باشد؛ و یا تغییر هدف باشد. هیچ اشکالی ندارد. شما مانند یک خلبان مرتباً در حال اصلاح مسیر هستید.

نمونه بوم اهداف سالانه ، فصلی و ماهانه یک کسب و کار خانگی

برنامه کسب و کار

دانلود بوم اهداف کسب و کاردر قالب فرم اکسل

چند ترفند در اجرای برنامه های کسب و کار

سه ترفند هم از من هدیه بگیرید تا با خیال راحت و ایمان بیشتر به برنامه تان پیش بروید. این سه ترفند در دوره دست آفرینان موفق آموزش داده می شود و بخش های ساده و کوچکی از آن دوره ارزشمند و کاربردی است

 • ترفند اول

اراده عنصر مهمی در انجام فعالیت ها نیست. چاک کلوز نقاش و عکاس برجسته و ثروتمند امریکائی در پاسخ یک خبرنگار گفت ، انگیزه برای مبتدیان است ، انسان های قوی تحت هر شرایطی ادامه می دهند. اگر زمانی بی انگیزه یا خسته بودید به بخش هائی از کارتان بپردازید که بیشتر دوستش دارید

 • ترفند دوم

قانون دیوید آلن را همیشه یادتان بماند. دیوید یک قانون جالب برای آدم های تنبل هزاره سوم دارد. هر وقت باید کاری انجام بدهید و تنبلی وجود شما را گرفته طبق این قانون پیش بروید ، تصمیم بگیرید فقط 2دقیقه از آن کار را انجام بدهید. شروع کنید و ناگهان مشاهده می کنید حداقل 30 دقیقه از آن فعالیت را انجام داده اید. این کارکرد مغز است که به صرفه بودن انرژی را برای آن کار می سنجد و دستور میدهد بیشتر ادامه دهید.

 • ترفند سوم

تفویض کردن کارها به اعضای خانواده کار بدی نیست. از اعضای خانواده در پیشبرد کارهای تان کمک بگیرید و بابت این همکاری به آنها هدیه و پاداش بدهید. بدون پاداش و هدیه این همکاری شکل نمی گیرد ، بگذارید از همکاری با شما احساس رضایت بکنند.

آسان‌ترین روش برنامه ریزی کسب و کار برای کسب و کارهای خانگی

تا بحال کمتر کسی به صاحبان کسب و کار خانگی گفته است که برنامه ریزی کاری بسیار آسان است. انجام دادن آن هم اسان تر است. تا به حال کسی به شما نگفته اگر برنامه تان پیش نرفت اشکال ندارد. این برنامه ریزی روشی است که من خودم انجام می دهم و از آن سود بسیار جسته ام. در بوت کمپ افزایش فروش چشمگیر این برنامه به صورت عملی و حرفه ای تر برای فراگیران به اجرا در می آید .

اگر می خواهید درباره بوت کمپ افزایش فروش چشمگیر بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

کامنت بگذارید

منابع :

کتاب قدرت برنامه ریزی اثر برایان تریسی

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 6

7 دیدگاه برای “روش آسان برنامه ریزی کسب و کار برای رسیدن به اهداف بزرگ

 1. الهه گفته:

  سلام و روز بخیر
  یعنی هر چقدر این مطلب بخونم کمه و خسته نمیشم بلکه انرژی بیشتر میگیریم و نکات جدیدتری یاد میگیرم
  مطالبی که انگاری شما در مغز ما بوده ایید
  حرفایی از جنس دل و روح و روانمان
  حرفایی که سال ها نیاز داشتیم کسی به ما بگوید چطوری ادامه بدیم. اشتباه نکردیم و اگه بوده ازش درس بگیر و جلو برو
  اکثر آدما فقط حرف میزنند شما معلوم که درک کردید، کنارشون بودی و چشیدید این روزها رو و این درک کردنتون خیلی خیلی ارزشمنده که حس کردید و بیان و این نشان میدهد انسان دلسوزی هستید
  خیلی مهمه و تاثیرگزار که کسانیکه به ما دارند درس میدهند خودشون از دل همین مردم باشند نه اینکه فقط شعار بدهند
  ممنونم از لمس درد و زخم مردم و بیانش بی هیچ چشمداشتی
  آرزوی سلامتی و موفقیت های عالی و افزون براتون دارم
  گرچه انسان های درست و وارسته دیده نمیشند و یا کم دیده می شوند
  ولی واقعا قابل بیان نیست اثری که این متن برام داشت
  خیلی خیلی سپاسگزارم
  درود ???????

 2. فاطمه گفته:

  سلام
  ممنون از مقاله ی مفیدتون 🙂
  بنظر من توجه به ویژگی های شخصیتی و زمانبندی نداشتن خیلی مهمه . توی مدارس با اون سیستم آموزشی داغون همیشه بهمون میگفتن برای اینکه طبق برنامه پیش بری باید صبح زود بیدار بشین حتما!! صبح ذهن و مغز آدم آماده تره و این حرفا ولی سیستم بدن من اینطوری بود که عصر به بعد و مخصوصا نیمه های شب عملکردم بهتر و مفیدتر از باقی ساعات روز بود و همش فکر میکردم من مشکل دارم! و وقتی بازده خوبی نداشتم و از اون زمان تعیین شده عقب میموندم ناامید میشدم.

  • علیرضا احدی گفته:

   دقیقا درست میگی حتی این سیستم بدنی برای تمام آدم ها در موارد مختلف متفاوت . نمونه اش همین قضیه کرونا که حتی بعضی ورزشکاران هم فوت کردن اما من شخصی سراغ دارم که بابیماری قلبی و دیابت دچار رکونا شد و بهبود پیدا کرد.حتی خداوند هم شخصی سازی رو تو انسانها رعایت کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *