بازاریابی و فروش محصولات شیرینی

ده نکته برای فروش شیرینی خانگی قبل از عید نوروز

3.5
(47)

مدت زمان مطالعه : ۵ دقیقه

فروش شیرینی خانگی در ایام عید نوروز به شدت افزایش پیدا می‌کند. شیرینی‌های خانگی در مناسبت‌های مهم ایرانیان مانند عید نوروز طرف‌داران زیادی دارد. شیرینی‌هایی مثل شیرینی نخودچی، سابله، پادراز، شیرینی مینیاتوری، کوکی کره‌ای و شیرینی بهشتی. همان‌طور که می‌دانید اکثر قنادی‌ها و خشکبارفروشی‌های شهر تهران این محصولات را تولید نمی‌کنند. طبیعتاً تولید شیرینی‌های خانگی توسط افرادی که کارگاه‌های کوچک یا بزرگ دارند انجام می‌شود. حالا که شیرینی‌فروشی‌ها و آجیل‌فروشی‌ها وقتشان را برای تولید نمی‌گذارند، فرصت خوبی است تا شما با یک برنامه بازاریابی و فروش مناسب تولیدات خود را به آنها بفروشید.

ده نکته کاربردی در برنامه بازاریابی و فروش شیرینی خانگی

در این نوشتار ده نکته کاربردی برای بازاریابی شیرینی‌های خانگی به شما خواهم گفت. ضمناً یکی از موفق‌ترین تولیدکنندگان شیرینی‌های خانگی و سنتی قزوین از فراگیران بوت کمپ افزایش فروش چشمگیر است که در حال حاضر با بزرگ‌ترین قنادی‌ها و آجیل‌فروشی‌های تهران قرارداد همکاری دارد. آدرس پیج خانم سمنانی

لیست محصولات خود را محدود کنید

اگر فکر می‌کنید هرچه تنوع محصولاتتان بیشتر باشد، شانس فروشتان افزایش پیدا می‌کند، سخت در اشتباه هستید. تنوع زیاد محصولات دو مشکل اساسی پیش روی شما می‌گذارد. اول اینکه ناخودآگاه بر روی کیفیت محصولات شما اثر منفی می‌گذارد. دوم اینکه هر قنادی و آجیل‌فروشی، استراتژی خاصی در تهیه محصولات خود دارد. هیچ شیرینی‌فروشی تمام محصولات خود را از یک برند تهیه نمی‌کند. آنها به دنبال باکیفیت‌ترین محصول هستند. پس عموماً هر نوع شیرینی را از یک برند تهیه می‌کنند. وقتی شما روی تولید دو یا نهایتاً سه نوع شیرینی تمرکز دارید. مدیریت تولید، آسان‌تر و محصولتان باکیفیت‌تر می‌شود. فروشندگان شیرینی خانگی شب عید به دنبال تبدیل نام خود به برند هستند و برند شدن رابطه مستقیم با رضایت مشتری از طعم و عطر شیرینی‌ها دارد.

فروش شیرینی خانگی

بازار هدف اختصاصی بسازید

بازار هدف شما همه قنادی‌های شهر نیستند. اگر فکر می‌کنید بازار هدف یعنی همه قنادی‌ها، مطمئن باشید هیچ‌کس از شما خرید نخواهد کرد. اولین نکته جغرافیای مشتریان شماست. اگر می‌خواهید قنادی‌های پایین‌شهر را پوشش دهید، محصولات شما باید قیمت مناسب آن جغرافیا را داشته باشند. در پایین‌شهر قیمت بر کیفیت ارجحیت دارد. بسته‌بندی‌تان را ساده کنید تا محصولتان ارزان‌تر تمام شود. بازار هدف در بالای شهر به دنبال محصول درجه‌یک با بسته‌بندی شیک است (البته بسته‌بندی عید نوروز روتین است). مسئله بعدی تمرکز شما روی قنادی یا آجیل‌فروشی و یا سوغات فروشی باید باشد. دومین نکته فروش شیرینی خانگی، بازار هدف اختصاصی است.

برنامه بازاریابی ضامن موفقیت فروش شیرینی خانگی است

اگر می‌خواهید کسب و کارتان در خانه کمتر از یک سال به درآمد برسد باید برنامه بازاریابی مستقیم و اصولی داشته باشید. کسب‌وکارهایی مانند تولید شیرینی خانگی در اینستاگرام موفق نخواهد شد. برنامه بازاریابی مستقیم به صورت کلی یعنی شما باید متمرکز به جذب بازارهای بزرگ شوید. عقد قرارداد با قنادی ها ، آجیل فروشی ها و سوغات فروشی ها ، مهم ترین اهداف شما باید باشد. برای جذب این دسته از مشتریان باید یا از طریق گوگل به شما برسند و یا شما با حضور در فروشگاه ها محصول تان را عرضه کنید. این دو الگو با دوبرنامه جداگانه قابل اجراست. در بوت کمپ افزایش فروش چشمگیر به فراگیران این روش های بازریابی آموزش داده می شود.

درست تبلیغ کردن و معرفی محصول تان را یاد بگیرید

تبلیغات یکی از مهم ترین کارهایی است که صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و متوسط باید در برنامه بازاریابی و فروش خود بگنجانند. همانطور که می دانید فروش شیرینی خانگی بدون تبلیغات تقریباً امکان پذیر نیست. تبلیغات متناسب با نوع برنامه بازاریابی ، می تواند شما را بلافاصله به مشتریان متصل کنند. هم اکنون بسیاری از فروشندگان محصولات برای پیدا کردن تولید کنندگان ، از طریق سرچ گوگل به آنها دسترسی پیدا می کنند. باید روش های حضور در صفحه اول گوگل را بیاموزید. این تکنیک را ما به فراگیران بوت کمپ افزایش فروش چشمگیر می آموزیم. همچنین روش تولید تبلیغات چاپی و تکنیک های صحیح توزیع آن را به فراگیران می آموزیم.

شیرینی های جدید را در مناسبت های ملی یا مذهبی رونمایی نکنید

یکی از بزرگترین اشتباهات صاحبان کسب وکار و تولید کنندگان ، رونمایی از محصولات جدید در زمان نا مناسب است. عموماً مشتریان و مصرف کنندگان حاضر نیستند در مناسبت ها دست به ریسک بزنند. ریسک تجربه یک طعم جدید ، باید در زمانی غیر از ایام خرید مناسبتی انجام پذیرد. پس برای مناسبت هایی مثل نوروز فقط روی شیرینی های مرسوم ، متمرکز باشید. این از پنجمین نکته مهم درباره فروش شیرینی خانگی

آموزش بازاریابی شیرینی های شب عید

برچسب اطلاعات محصول

یکی از مهم ترین چالش های تولید کنندگان شیرینی خانگی با فروشندگان ، استفاده از برچسب اطلاعات تماس یا برند روی بسته بندی است. بسیاری از فروشندگان مانند قنادها ، آجیل فروش ها و سوغات فروش ها ، این اجازه را به شما نمیدهند. آنها تمایل دارند فقط برند خودشان را تبلیغ کنند. پس قبل از چسباندن برجسب اطلاعات محصول روی بسته بندی های شیرینی ، حتما با مشتری خود در این زمینه توافق کنید. فروش شیرینی خانگی با برند شما قطعاً بهتر است . اما چیزی که مهم است ، فروش شیرینی است نه برند شما. طبیعتاً کسب درآمد بر برندینگ ارجحیت دارد.

بسته های ترکیبی یا یک طرح

این که شیرینی های شما به صورت ترکیبی در یک بسته ارائه شود یا فقط از یک نوع باشد . به دو موضوع مهم ربط دارد. اول اینکه استراتژی مشتری شما چیست. عموماً شیرینی فروشی ها و آجیل فروشی ها در شب عید از هر دو ایده استقبال می کنند. شما هم سعی کنید اگر فقط یک نوع شیرینی در بسته بندی تان دارید، از مشتری نظرش را بخواهید. انعطاف پذیر باشید و با مشتری هایتان در این قسمت کنار بیایید. فروش شیرینی خانگی در انواع مختلف ترکیبی و تک محصولی در ایام عید نوروز مرسوم است .

بازاریابی محتوایی و اهمیت آن برای تولید کنندگان شیرینی خانگی

بازار یابی محتوایی سبک جدیدی از بازاریابی غیر مستقیم است که صاحبان کسب و کار تلاش می کنند به واسطه آن به بازارهدف بیشتری دسترسی پیدا کنند. در ایران ، این روش بازاریابی هنوز در بخش محصول محور ضعیف است . تنها مجموعه ای که به صورت تخصصی ، تکنیک های بازاریابی و فروش به روش محتوایی را به فراگیران خود می آموزد، سایت تواناشو است. بازاریابی محتوایی ، به روشی آموزش داده می شود که صاحبان کسب و کار بتوانند در شبکه های اجتماعی و گوگل حضور موفقی داشته باشند.

شبکه های اجتماعی فروشگاه شما نیست

یکی از اشتباهات صاحبان کسب و کارهای خانگی و کوچک ، تمرکز بر اینستاگرام است. استفاده از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام ، فیسبوک و … کار بدی نیست . اما اینستاگرام فروشگاه شما نیست. اینستاگرام یک محل برای ارتباط ساده شما با مشتریان تان است. تمرکز و سرمایه گذاری بیش از حد روی آن در ایران کار پر ریسکی است. فروش شیرینی خانگی در اینستاگرام به درد کسب‌وکارهایی که میخواهند در تیراژ بالا محصول بفروشند ، نمی خورد.

از چه زمانی برای فروش عمده برنامه ریزی کنیم

از روز ۱۴ فروردین برای عید نوروز سال بعد باید برنامه ریزی کنید. برنامه بازاریابی و فروش از اهمیت بیشتری نسبت به تولید برخوردار است. اگر در طول ایامی که سرتان خلوت تربود ، روی بازاریابی تمرکز کردید ، شب عید پول پارو می کنید. اما اگر در ایامی که کارتان سبک است روی یادگیری بازاریابی و فروش تمرکز نکردید، عید چندان شادی نخواهید داشت.

فروش شیرینی شب عید

برنامه بازاریابی و فروش شیرینی خانگی

توصیه می‌کنم تولیدکنندگان شیرینی خانگی یک دوره بازاریابی و فروش حرفه‌ای را بگذرانند. یادتان باشد، یادگیری یک سرمایه‌گذاری است نه هزینه. تا مادامی‌که یک برنامه جامع و هدفمند بازاریابی نداشته باشید، بدون شک شکست خواهید خورد. از این قسمت می‌توانید دوره ۱۰ جلسه‌ای مبانی بازاریابی کسب و کارهای کوچک را به صورت رایگان دانلود کنید. این دوره تنها دوره بازاریابی نوین کسب و کارهای خانگی و کوچک است.

تهیه مطلب: علیرضا احدی
منبع: تواناشو

دانلود PDF

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.5 / 5. تعداد آرا: 47

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *