کسب وکار کوچک خانگی

کسب وکار کوچک خانگی

در تعریف کسب وکارکوچک خانگی نظرات مختلفی وجود دارد . اما هدف من از این نوشتار بیان مفهوم کسب وکارکوچک یا کسب وکارکوچک خانگی نیست . تصمیم دارم بجای بیان مفاهیم ، به بیان فرصت‌ها بپردازم. شرایط کنونی کشورمان ایجاب می‌کند که تلاش کنیم ضریب ثبات اقتصادی زندگی‌مان افزایش پیدا کند. این نوشتار کوتاه فرصت‌ها و مفاهیمی را که شما نیاز دارید برایتان بازگو می‌کند.

 

نکات مهم درباره کسب وکارها و مشاغل خانگی

فعالیت‌هایی که توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب‌وکار شکل‌گرفته و منجر به تولید خدمت یا کالای قابل‌عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می‌شود کسب‌وکار خانگی است . حال اگر محصول شما در یک بازار فصلی، فروشگاه ثابت و یا از طریق یک سرویس اینترنتی به فروش می رسد کسب وکار شما بازهم یک کسب وکارکوچک خانگی است.

در واقع نکته مهم این است وقتی شما مدیریت کسب وکارخود را در منزل انجام می دهید حتی اگر عرضه محصول و خدمت تان از طریق وب سایت انجام بگیرد کسب وکار شما یک کسب وکارخانگی است.

کسب‌وکارهای خانگی در دسته کسب‌وکارهای کوچک جای می‌گیرند. مزیت و نقطه‌ضعف این نوع کسب‌وکار این است که در دسته پنهان اقتصاد قرار می‌گیرند . مزیت ازاین‌جهت که رقابت در آن به‌سختی شاخه‌های دیگر کسب‌وکار نیست ، سرمایه چندان و امکانات زیادی نمی‌خواهد اما نقطه‌ضعف ازآن‌جهت که اگر دولت‌ها، شرایط را برای رشد این شاخه کسب‌وکار تسهیل نکنند . پذیرفته شدن آن از سوی مراکز ، سازمان‌ها و … کمی سخت بوده واز حمایت های معنوی (مشاوره و تسهیلات قانونی) و حمایت های مالی ( وام با سود کم و یا بلاعوض)دیگر خبری نیست.

منابع معنوی ، خلاقیت و دانش

بااین‌حال ازآنجاکه خود من صاحب یک کسب‌وکار خانگی هستم و در این زمینه تلاش کرده ام به درآمد پایداری دست پیدا کنم ، مزایای آن را بیش از معایبش دیده‌ام. البته بر بسیاری از کمبودها و مشکلات هم با اراده و خلاقیت فردی” خود فائق آمده‌ام. امکانات و تجهیزات کسب‌وکار من به یک لپ‌تاپ، یک میزتحریر و حجم اینترنت خریداری‌شده محدود است (البته تجهیزات دیگری هم هست که چون در طول شبانه‌روز استفاده‌های دیگری هم دارند جزء اصلی کسب‌وکارم محسوب نمی‌شوند مثل گوشی همراهم که برای ضبط صدا و فیلم از آن استفاده می‌کنم.

منابع معنوی من نیز کارگاه ها ، دوره های آموزشی ،کتب ، وب سایت های آموزشی دیگر و مجلات و مقالاتی هستند با استفاده از آنها خود را به روز نگه می دارم.

مهارت و ایده

بقیه ماجرا هرچه که هست به مطالعات ، پژوهش و خلاقیت‌های خودم برمی‌گردد. کافی است شما یک مهارت داشته باشید و باکمی تمرکز روی توانایی و مهارتتان و شناسایی یک نیاز در جامعه به مهارتتان یک ایده خلق کنید. ایده‌تان را پخته کنید و آن را تبدیل به یک کسب‌وکار خانگی کنید.

برای اینکه دراین باره بیشتر یاد بگیرید ویدیو روش های راه اندازی کسب وکارکوچک خانگی را تماشا کنید. ( از اینجا) پس در گام اول شما به یک مهارت مسلط شوید و ایده پردازی کنید.

پلان و نقشه

در قدم دوم که مهم‌ترین قدم است یک پلان (برنامه و نقشه) برای تبدیل ایده‌تان به کسب‌وکار طراحی کنید برای دانستن اینکه  چگونه یک مهارت و ایده به کسب‌وکار تبدیل می‌شود می‌توانید به این مطلب رجوع کرده و یا اینجا کلیک کنید.

مزیت رقابتی

در پلانی که طراحی می‌کنید به‌صورت دقیق باید مشتریان خودرا شناسایی کنید این بخش بسیار اهمیت دارد زیرا که در صورت اشتباه در تشخیص نیاز مشتریان و یا فراموش کردن دسته‌ای از مشتریان زحمات و هزینه سرمایه‌ای شما از بین خواهد رفت.طلایی‌ترین بخش پلان شما طراحی یک مزیت رقابتی و یا ارزش پیشنهادی است. مزیت رقابتی همان چیزی است که کسب وکارکوچک خانگی شمارا از دیگر همکارانتان متمایز می‌کند و باعث می‌شود مشتریان بجای آن‌ها شمارا انتخاب کنند.

کانال ارتباط با مشتریان، هزینه و منابع کسب وکارکوچک خانگی

در ادامه تکمیل پلان کسب‌وکار خود حتماً روش صحیح ارتباط با مشتریان و ارائه خدمت خودرا طراحی کنید تا گرفتار ماجرای از دست دادن مشتریان به خاطر انتخاب کانال اشتباه نشوید ، همان آسیبی که بسیاری از کسب وکارهای کوچک خانگی با بسته شدن تلگرام دیدند. کانال ارتباط با مشتریان مسیر انتقال محصول و خدمت شما به آن‌هاست .

هزینه های ثابت و متغیر

محاسبه هزینه‌های ثابت و متغیر از اهم فعالیت‌های پیش از شروع کسب‌وکار است اگرچه امید به خدا همیشه باید وجود داشته باشد اما بدون آگاهی و محاسبه امید به خدا بستن فعلی خطاست که نباید از شما سربزند. طراحی مدل کسب‌وکار و مدل جریان درآمدی ، حساس‌ترین نقطه طراحی پلان کسب‌وکار است ، جریان درآمدی‌تان باید قالب و شکل درستی داشته باشد . لیست کردن چهار دسته از منابع اصلی ، یعنی منابع فیزیکی ، مالی ، انسانی و معنوی هم اهمیت دارد .

توجه و دقت در کسب و کارخانگی

خلاصه اینکه یک کسب‌وکار خانگی بیشتر از داشتن یک مهارت ، توجه و دقت می‌خواهد چه‌بسا افراد زیادی را دیده‌ام که در مهارت خویش استاد ، شاخص و زبانزد بوده‌اند اما به دلیل عدم طراحی پلان ، کسب‌وکارشان به شکست منجر شده است.

تضمین می‌کنم درصورتی‌که پلانی برای کسب‌وکارتان داشته باشید ، موفق می‌شوید و اگر تمایل دارید از مهارتتان به یک درآمد پایدار برسید فوراً دست به کارشوید از آموزش های تواناشو به راحتی می توانید کارتان را با اطمینان بیشتری آغاز کنید . درکسب وکارکوچک خانگی با دقت و توجه می توان به سرمنزل مقصود و موفقیت رسید.

مفهوم منابع معنوی

یک حقیقت مسلم این است که اگر مدت اندکی از یادگرفتن و توسعه مهارت های فردی و کسب وکارخود غافل شوید ، قطعاً از رقبا عقب خواهید افتاد. در مدیریت کسب وکارکوچک خانگی از تکنیک های زیر غافل نشوید:

  • بررسی عملکرد همکاران و رقبا در فروش و تولیدات(از طریق کانال های ارتباطی شان با مشتریان مانند اینستاگرام یا وب سایت شان)
  • مشاهده ویدیوهای آموزشی رایگان ( آپارات و یوتیوب)
  • مطالعه کتب مرتبط با کسب وکار و کتب بازاریابی ، فروش و…
  • حضور در دوره ها و کارگاه های آموزشی جدید
  • کسب مجوزات و گواهینامه های معتبر (دستگاه های ذیربط و مراکز آموزشی)
  • بررسی میزان رضایتمندی مشتریان از محصولات و خدمات تان ( پرسش نامه یا مصاحبه)

کسب‌وکار کوچک خانگی،مطمئن و پرسود است

کسب وکارکوچک خانگی اگرچه در نگاه اول تفنن یا سرگرمی و با نگرش منفی کم درآمد است. اما واقعیت چیز دیگری است که از شما پنهان مانده است.

اگر خلاق و خوش فکر هستید، همین امروز دست به کار شوید. از روش نمودار علاقه مهارت و یا بریکلاژ کسب وکار خود را راه اندازی کنید.کسب وکارهای خانگی اگر برپایه عشق و علاقه و پشتکار راه اندازی شوند. مطمئن ترین و سودآورترین کسب وکارها برای شما می باشند.

دوره تضمینی آفرینندگان کسب وکارموفق
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *