کسب وکارخانگی کوچک

کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود

5
(1)

مدت زمان مطالعه : ۶ دقیقه

کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود تعاریف مختلفی دارد. اما هدف من از این نوشتار بیان مفهوم کسب و کار کوچک یا کسب و کار کوچک خانگی نیست. تصمیم دارم بجای بیان مفاهیم، به بیان فرصت‌ها بپردازم. شرایط کنونی کشورمان ایجاب می‌کند که تلاش کنیم ضریب ثبات اقتصادی زندگی‌مان افزایش پیدا کند. این نوشتار کوتاه فرصت‌ها و مفاهیمی را که شما نیاز دارید برایتان بازگو می‌کند.

لازم است درباره کسب و کارخانگی نکات مهمی را بدانید.

فعالیت‌هایی که توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار شکل‌گرفته و منجر به تولید خدمت یا کالای قابل‌عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می‌شود کسب و کار خانگی است. کسب و کارهای خانگی در دسته کسب و کارهای کوچک جای می‌گیرند. مزیت و نقطه‌ضعف این نوع کسب و کار این است که در دسته پنهان اقتصاد قرار می‌گیرند. مزیت ازاین‌جهت که رقابت در آن به‌سختی شاخه‌های دیگر کسب و کار نیست، سرمایه چندان و امکانات زیادی نمی‌خواهد اما نقطه‌ضعف ازآن‌جهت که اگر دولت‌ها شرایط را برای رشد این کسب و کار تسهیل نکنند . پذیرفته شدن آن از سوی مراکز ، سازمان‌ها و کمی سخت است.

اراده و خلاقیت فردی

بااین‌حال ازآنجاکه خود من صاحب یک کسب و کار خانگی هستم و در این زمینه موفق بوده و درآمد پایداری دارم ، مزایای آن را بیش از معایب آن دیده‌ام و البته بر بسیاری از کمبودها و مشکلات هم با “اراده و خلاقیت فردی” خود فائق آمده‌ام. امکانات و تجهیزات کسب و کار من به یک لپ‌تاپ، یک میزتحریر و حجم اینترنت خریداری‌شده محدود است (البته تجهیزات دیگری هم هست که چون در طول شبانه‌روز استفاده‌های دیگری هم دارند جزء اصلی کسب و کارم محسوب نمی‌شوند مثل گوشی همراهم که برای ضبط صدا و فیلم از آن استفاده می‌کنم).

قالی بافی یک کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود

مهارت و ایده

بقیه ماجرا هرچه که هست به مطالعات ، پژوهش و خلاقیت‌های خودم برمی‌گردد. کافی است شما یک مهارت داشته باشید و باکمی تمرکز روی توانایی و مهارتتان و شناسایی یک نیاز در جامعه به مهارتتان یک ایده خلق کنید. ایده‌تان را پخته کنید و آن را تبدیل به یک کسب و کار خانگی کنید. پس در گام اول شما به یک مهارت مسلط شوید و ایده پردازی کنید. یک کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود مبتنی بر مهارت و ایده مکمل مهارت است.اگر در پیدا کردن یک ایده مناسب مهارت تان مشکل دارید پیشنهاد میکنم از سایت پینترست یا یوتیوب به دنبال ایده های مناسب باشید. ترکیب ایده با مهارت از الزامات یک کسب و کار موفق است.

پلان و نقشه

در قدم دوم که مهم‌ترین قدم است یک پلان (برنامه و نقشه) برای تبدیل ایده‌تان به کسب و کار طراحی کنید برای دانستن اینکه چگونه یک مهارت و ایده به کسب و کار تبدیل می‌شود . در پلانی که طراحی می‌کنید به‌صورت دقیق باید مشتریان خودرا شناسایی کنید این بخش بسیار اهمیت دارد زیرا که در صورت اشتباه در تشخیص نیاز مشتریان و یا فراموش کردن دسته‌ای از مشتریان زحمات و هزینه سرمایه‌ای شما از بین خواهد رفت.طلایی‌ترین بخش پلان کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود شما طراحی یک مزیت رقابتی و یا ارزش پیشنهادی است. مزیت رقابتی همان چیزی است که شمارا از دیگر همکارانتان متمایز می‌کند و باعث می‌شود مشتریان بجای آن‌ها شمارا انتخاب کنند. یک کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود دارای پلانی است که به آن مدل کسب و کار و مدل درآمدی می گویند.

دانلود رایگان بوم مدل کسب و کار برای طراحی پلان اولیه

کانال ارتباط با مشتریان، هزینه و منابع در کسب و کار کوچک خانگی پرسود

در ادامه تکمیل پلان کسب و کار خود حتماً روش صحیح ارتباط با مشتریان و ارائه خدمت خودرا طراحی کنید تا گرفتار ماجرای از دست دادن مشتریان به خاطر انتخاب کانال اشتباه نشوید ، همان آسیبی که بسیاری از کسب و کارهای خانگی با بسته شدن تلگرام دیدند. کانال ارتباط با مشتریان مسیر انتقال محصول و خدمت شما به آن‌هاست .محاسبه هزینه‌های ثابت و متغیر از اهم فعالیت‌های پیش از شروع کسب و کار است اگرچه امید به خدا همیشه باید وجود داشته باشد اما بدون آگاهی و محاسبه امید به خدا بستن فعلی خطاست که نباید از شما سربزند. طراحی مدل کسب و کار و مدل جریان درآمدی ، حساس‌ترین نقطه طراحی پلان کسب و کار است ، جریان درآمدی‌تان باید قالب و شکل درستی داشته باشد . لیست کردن چهار دسته از منابع اصلی ، یعنی منابع فیزیکی ، مالی ، انسانی و معنوی هم اهمیت دارد .

توجه و دقت در کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود

خلاصه اینکه یک کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود بیشتر از داشتن یک مهارت ، توجه و دقت می‌خواهد چه‌بسا افراد زیادی را دیده‌ام که در مهارت خویش استاد ، شاخص و زبانزد بوده‌اند اما به دلیل عدم طراحی پلان ، کسب و کارشان به شکست منجر شده است. تضمین می‌کنم درصورتی‌که پلانی برای کسب و کارتان داشته باشید ، موفق می‌شوید و اگر تمایل دارید از مهارتتان به یک درآمد پایدار برسید دوره آموزشی طراحی ، راه‌اندازی و مدیریت یک کسب و کار خانگی را بگذارید . این دوره توسط مجموعه ما طراحی و ارائه‌شده است . بی‌شک اگر مسیری را که ما آزموده و تبدیل به یک دوره آموزشی کرده‌ایم طی کنید به منزل مقصود و موفقیت خواهید رسید.

کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود است

این نکته را نه من بلکه بسیاری از زنان و مردان موفق در کسب و کارهای خانگی با عمل و رشدشان اثبات نموده‌اند. دردسرهای شما در این کسب و کار به میزان قابل‌توجهی از دیگر کسب و کارها کمتراست . فرصت را از دست ندهید و همین حالا پلان کسب و کار خودرا طراحی و یا در دوره آموزشی طراحی ، راه‌اندازی و مدیریت کسب و کارخانگی شرکت کنید. اگر علاقه به راه اندازی یک کسب و کار کوچک خانگی، مطمئن و پرسود برای خود یا خانواده دارید پیشنهاد میکنم بوت کمپ راه اندازی کسب و کار موفق با فروش چشمگیر را با دقت مطالعه کنید. این دوره تخصصی مناسب راه اندازی کسب و کار شخصی یا کسب و کارهای خانوادگی است.

تهیه مطلب: علیرضا احدی
منبع: تواناشو

دانلود PDF

آیا این مقاله برای شما مفید بوده است؟

روی ستاره‌ها کلیک کنید و به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *